Verejné vypočutie pri výbere lídrov v štátnej službe zvyšuje dôveru verejnosti

Prekvapivé je, že najmenej informácií o svojom vedení zverejňujú regulačné orgány.
Autorky sú členky Rady pre štátnu službu. V článku vyjadrujú svoj osobný názor, ktorý nie je oficiálnym stanoviskom Rady.
V poslednom období sme mohli sledovať verejné vypočutia kandidátov na najvyššie posty v súdnictve (voľba ústavných sudcov, predsedu Najvyššieho súdu SR) či v štátnej správe – predseda úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti. Podnikatelia požadujú, aby sa verejné vypočutie uskutočnilo aj pri výbere predsedu telekomunikačného úradu. Takéto vypočutie prispieva k transparentnosti a objektivite výberu, umožňuje vybrať najkvalitnejšieho uchádzača a zvyšuje jeho legitimitu na danej pozícii, a celkovo prispieva k vyššej dôvere v štát a jeho inštitúcie.
Podľa Správy o stave a vývoji štátnej služby za rok 2018, ktorá vychádza z rozsiahleho dotazníkového prieskumu Rady pre štátnu službu medzi štátnymi zamestnancami, respondenti za dva najväčšie problémy štátnej služby považujú politizáciu a nestabilitu (56 %) a negatívne vnímanie štátnej služby i nedôveru verejnosti (41 %). Uvádzajú ešte nízku profesionalitu (21 %) a chýbajúcich dôveryhodných lídrov (18 %). Ide o problémy, ktoré by transparentný a kvalitný výber predstaviteľov inštitúcií a vrcholového manažmentu v štátnej službe mohol pomôcť vyriešiť.
Top manažment v štátnej službe
V krajinách EÚ sú výberové procesy v štátnej službe postavené na dvoch základných princípoch – práve každého kvalifikovaného jedinca uchádzať sa o miesto v štátnej službe a záujme na výbere najkvalitnejších kandidátov.