Denník N

Ženy idú na interrupciu, aj ak im ukážu obrázok ich plodu či im pustia zvuk tlkotu jeho srdca

Aktivistky, ktoré protestovali proti Kotlebovmu návrhu zákona za sprísnenie interrupcií v predchádzajúcom volebnom období. Do parlamentu prišli v kostýmoch z filmu Príbeh služobníčky. Foto N – Tomáš Benedikovič
Aktivistky, ktoré protestovali proti Kotlebovmu návrhu zákona za sprísnenie interrupcií v predchádzajúcom volebnom období. Do parlamentu prišli v kostýmoch z filmu Príbeh služobníčky. Foto N – Tomáš Benedikovič

V prolife kruhoch sa rozšírilo tvrdenie, že ak si žena vypočuje tlkot srdca svojho dieťaťa, nechá si ho. Štatistiky to vyvracajú.

Další z návrhov na zmenu, rozumej sprísnenie, interrupcií pochádzajúci tentoraz od poslankýň SNS, obsahuje aj ustanovenie, aby lekár povinne zabezpečil žene, ktorá ide na potrat, ultrazvuk jej plodu, zadarmo vytlačil obrázok a ak je to technicky možné, nechal ju vypočuť si aj tlkot jeho srdca.

Nie je to nič objavné, takto to funguje vo viacerých štátoch USA známych prísnejšou potratovou legislatívou.

Zámerom tohto návrhu poslankýň Antošovej, Smolíkovej a Kuciaňovej zrejme je, aby si žena na poslednú chvíľu rozmyslela zákrok. V amerických štátoch, kde takéto zákony platia, to tak je, hoci sa to skrýva pod „prívetivú“ formuláciu, že žena by mala dostať čo najviac informácií.

Problém je však v tom, že o informácie v podobe obrázku plodu nemajú všetky ženy záujem, napriek tomu ich dostanú, lebo je to položka na zozname povinných úkonov, ktoré musia absolvovať pred interrupciou.

Lekári navyše hovoria, že robiť žene ultrazvuk pred interrupciou nie je z medicínskeho pohľadu potrebné, a je to dokonca neetické.

„Nútiť ženu, ktorá si to neželá, k vaginálnemu vyšetreniu, je bezpochyby páchaním násilia. Požadovať od lekára, aby robil taký úkon, ktorý navyše nie je medicínsky potrebný, je žiadať od neho, aby sa vzdal pravidiel lekárskej etiky, a v zásade aj elementárnej slušnosti k pacientke,“ napísal magazín Slate, keď takýto zákon uvádzali do praxe vo Virgínii.

Totožný názor má aj Americký kongres pôrodníkov a gynekológov. Vo svojom časopise Journal of Ethics zverejnil stanovisko, podľa ktorého, „s výnimkou prípadov, keď ide o ohrozenie verejného zdravia, vláda nesmie zasahovať do vzťahu medzi lekárom a pacientom. Zákony, ktoré od lekára požadujú, aby dával, či naopak neposkytoval špecifické informácie, keď konzultuje so svojím pacientom, alebo ktoré mu dávajú povinnosť robiť určité testy, procedúry či liečebné postupy, sú neuvážané. Príkladom takýchto zákonov je aj to, ak sa vyžaduje ultrazvuk pred interrupciou, hoci to nie je medicínsky nutné.“

Slovenský gynekológ Jozef Záhumenský Denníku N povedal, že pokiaľ ide o návrh SNS , že žene by sa malo umožniť aj načúvanie tlkotu srdca plodu, mohlo by ho to takto skoro (pred 12. týždňom, dokedy sú povolené interrupcie bez udania dôvodu) dokonca aj poškodiť.

Zmenia ženy názor?

V Spojených štátoch sa takéto zákony začali prijímať v polovici 90. rokov a v súčasnosti v štrnástich, zväčša južanských štátoch lekári musia ženám urobiť pred potratom ultrazvuk, v troch z nich si povinne musia aj pozrieť obrázok. Niekde sa uplatňujú takzvané výnimky z milosrdenstva – ak bola žena znásilnená, či ak otehotnela pri inceste, ale nie všetci ich dodržujú.

Ukazuje sa, že to,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Interrupcie

Komentáre

Teraz najčítanejšie