Denník N

Jeho hviezdny život sa naplnil. Ako si na Karla Gotta spomínajú Hřebejk, Kubišová, Pilarová či svetové médiá (anketa)

Titulná stránka nemeckých novín Bild
Titulná stránka nemeckých novín Bild

Milan Lasica, divadelník: Ostáva vo svojich piesňach.

Vladimír Merta, folkový spevák: Snažím sa vžiť do jeho kože a nie je mi práve do spevu. Vždy si ho budem pamätať ako skvelého rockera Woodyho z čias jeho začiatkov. Podobne ako Elvis sa namočil do všetkých možných žánrov – a vždy s nasadením a naozajstným darom od Boha, ktorý využil naplno. Žiaľ, do jeho osudu zasiahli sudičky úspechu i pohanenia. Bol príliš viditeľný. Prísny kritik mu vytkne angažovanosť v Anticharte. Prijal teda možno až príliš ľahko rolu obetného baránka. Sňal bremeno z ostatných, ktorí pred jeho smutným vystúpením klopili oči. Malý krôčik pre neho, ale obrovský skok do neznáma a poníženia pre neho samého. Neospravedlňoval sa, ani trápne neklamal. Zostal svoj. Odišiel vyrovnane, bez veľkých gest, s dôstojnosťou, ku ktorej dospel po ťažkej tŕnistej ceste k úspechu, ktorý sa u nás len tak neopúšťa.

Jiří Černý, hudobný kritik: Gott predovšetkým zmenil celú československú populárnu hudbu, oddola až nahor. Po prvom víťazstve Matušku v Zlatom slávikovi povedal v redakčnej besede Mladého světa jeden z najväčších expertov, textár Vladimír Dvořák, že Gott, ktorý dostal tri hlasy, nebude mať nikdy šancu; že má v sebe čosi nesympatické. A Gott o rok vyhral s prstom v nose. Zrušil módu barytónov, doširoka otvoril svoju repertoárovú bránu na Západ. Za štyri roky urobil viac práce než ktorýkoľvek spevák pred ním. Bohužiaľ, po 7-mesačnej skúsenosti z Las Vegas postupne vzdal akúkoľvek snahu zvládnuť angličtinu a s tým aj sen o získanie tamojšieho publika. Stal sa nespornou jednotkou na nemecky hovoriacom trhu, o čo mu pôvodne vôbec nešlo. Aj neskôr sem-tam naspieval mimoriadnu nahrávku, dlho si zachoval technickú spevácku zdatnosť a takmer neuveriteľnú pracovitosť, neraz však v službách estetického a niekedy i politického gýča. Ľudskú slušnosť, ku ktorej ho viedla jeho matka, nestratil v mojich očiach nikdy.

Pavel Malovič, publicista a pesničkár: Osobnosť, bez ktorej si neviem predstaviť dejiny československého popu, profesionál s neodolateľnou komerčnou príťažlivosťou. Mňa osobne najviac zaujal jeho nástup na scénu, keď koketoval s rockom, pôsobil v divadlách Semafor aj Apollo a dokázal fenomenálne prespievať The Beatles. Nedá sa zabudnúť na jeho insitne dadaistický „klip“ Woody, kovboj zdvořilý…

Jiří Pavlica, hudobník: Bez ohľadu na akékoľvek iné kontexty odišiel veľký profesionál. Štátny pohreb by som považoval za adekvátny vzhľadom na to, akou významnou osobnosťou Gott bol.

Karel Gott na Bratislavskej lýre v roku 1968. Foto – TASR
Karel Gott s Darinou Rolincovou v roku 1985. Foto – TASR

Eva Pilarová, speváčka: Nech poviem čokoľvek, vyznie to ako fráza. Mrzí ma to. Keď som ho videla na oslave jeho narodenín, tak mi nenapadlo, že je to naposledy. Bol to kamarát.

Lenka Filipová, speváčka: Poznala som ho od svojich študentských rokov, keď mi dal príležitosť byť jeho hosťom a dal mi mnoho užitočných rád. Bol to obdivuhodný pokorný človek, ktorý miloval svoju profesiu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Karel Gott

Kultúra

Teraz najčítanejšie