Denník N

Hlina: S Matovičom a Kollárom do vlády? Skúsme radšej koalíciu troch či štyroch

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Predseda KDH Alojz Hlina si myslí, že by napätie okolo otázky registrovaných partnerstiev aj interrupcií mohlo zmierniť len jedno hlasovanie na každú z týchto tém. Liberálov nepovažuje za nepriateľov, v súťaži s nimi chce kontrolovanú štiepnu reakciu, nie Černobyľ.

V rozhovore s Alojzom Hlinom si prečítate:

  • či by išiel do koalície s Matovičom a čo si myslí o Kollárovi
  • čo si myslí o Harabinovi
  • či by sa malo Za ľudí spojiť s PS/Spolu
  • ako by vyriešil témy sprísnenia interrupcií a registrovaných partnerstiev

V nedeľu ste debatovali v Markíze s Igorom Matovičom. Mnohí, čo to videli, si povedali, že OĽaNO a KDH nedokážu byť spolu v koalícii, taká silná animozita medzi vami bola. Budete schopní vstúpiť s Matovičom do koalície a potom v nej s ním hlavne štyri roky zotrvať?

To je otázka. Politiku sa nesnažím brať osobne, lebo nie je o kamarátstve. S niekým ju robiť musíte. Ono to však nebude len OĽaNO na čele s Igorom Matovičom, ale zhluk neviem koľkých poslancov s neviem koľkými mocenskými centrami. Bude to riziko aj z tohto pohľadu.

Odpoveď je teda áno – budete s nimi schopní aspoň vstúpiť do koalície, alebo budete uvažovať, ako ju skúsiť vytvoriť inak?

Je to tak, že môžete byť z cukru a sused z medu, ale keď sa často obchádzate na schodoch, nejaký konflikt z toho môže vzniknúť. Niekedy sú tu aj konflikty z ničoho a znižovať predpoklad, aby vznikli, sa dá aj tým, že v koalícii bude menej subjektov. Bez toho, aby som to bral osobne, bolo by určite lepšie, keby sa podarilo vyskladať vládu z troch či štyroch subjektov.

Takže vaša odpoveď je, že by ste išli s Matovičom do koalície, iba keď to bude nevyhnutné?

Odpoveď je, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

KDH

Rozhovory

Voľby 2020

Slovensko

Teraz najčítanejšie