Denník N

Prestávka na obed Štefana Harabina odhalila bezmocnosť a alibizmus mocných

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Na napísanie disciplinárneho návrhu proti sudcovi Harabinovi by stačila hodina, ale zodpovední sa k tomu nemajú. Kde je problém?

Autor je bývalý predseda Ústavného súdu, profesor Právnickej fakulty UPJŠ Košice

Štefan Harabin odmietol po svojom vystúpení v mene politickej strany Vlasť odpovedať na otázky novinárov. Nezabudol však povedať a zopakovať, že tlačovú konferenciu zvolal na čas prestávky na obed. Po tomto „politickom obede“ sa vraj vracia na Najvyšší súd, aby si riadne a svedomite plnil svoje povinnosti sudcu tohto súdu.

Každý má právo naložiť s časom na obed, ako uzná za vhodné; niet povinnosti najesť sa. Aspoň podľa zákona. Takže nevidno žiadnu prekážku, aby jednotlivec strávil hodinku určenú na stravovanie aj táraním politických a politologických nezmyslov a výmyslov.

Má to jeden háčik.

Ľubovoľné trávenie obedovej prestávky nie je bez obmedzenia dopriate sudcom Slovenskej republiky. Podľa zákona o sudcoch sudca nesmie byť členom žiadnej politickej strany ani politického hnutia, ani vykonávať aktívnu politickú činnosť v politických stranách alebo v politických hnutiach.

Zákaz venovať sa aktívnej politickej činnosti platí aj počas prestávky na obed aj na všetky iné predstaviteľné prerušenia výkonu práce. Sudca sa musí absolútne zdržať takých aktivít, ktoré súvisia, priamo, nepriamo s politikou konkrétnej strany alebo hnutia.

Vystúpenie Štefana Harabina a jeho neodpovede novinárom v kaviarni potvrdili v priamom prenose, že obedovú diétu držiaci sudca Najvyššieho súdu vykonal kus statočnej politickej roboty v prospech strany Vlasť.

Nad slnko jasné porušenie zákona o sudcoch. Konštatovali médiá, niektorí predstavitelia slovenskej justície a… nič. Práve to nič je dôvod na niekoľko otázok a výhrad adresovaných tým, ktorí sedia na stoličkách moci vo všeobecnom súdnictve.

V rukách moc a v reálnom živote bezmocnosť (alibizmus)?

Štefan Harabin

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Štefan Harabin

Komentáre

Teraz najčítanejšie