Denník N

Ak sa nespamätáme, nebude to opička, ale riadna opica (udalosti týždňa)

Radičová, Štrasser, Petková, Vašečka, Choleva a Janček vyberajú udalosť, prešľap a podcenený moment týždňa.

Iveta Radičová, bývalá premiérka

Udalosť týždňa

Voľby sú dnes arénou súboja, kto je väčší lump a kto je väčší ľudomil. Zvýšenie minimálnej mzdy tradične prinieslo rozpor medzi odborármi a zamestnávateľmi. Novinkou je rozpor vo vládnej koalícii medzi Smerom a SNS. SNS chce byť tiež dobrá, a keď už nemá tému minimálnej mzdy, prišla aspoň s témou minimálneho dôchodku. Rozpor je aj medzi vládou a NBS, ktorá upozornila na nutnosť zohľadniť aj aktuálne výraznejšie spomaľovanie rastu HDP a prehlbovanie negatívnych rizík v konkurencieschopnosti, najmä v regiónoch s vyššou nezamestnanosťou a nižšou mzdovou úrovňou. Ministerstvo vybavilo námietky lakonicky: zobrali sme do úvahy. Faktom je, že minimálna mzda sa priamo týka 4 percent pracujúcich, ale nepriamo zasahuje do celých odvetví, kde ľudia za minimálnu mzdu nepracujú, ale je napojená na príplatky za prácu, čo môže mnohých pripraviť o prácu.

Keď sa objavili hlasy z EÚ o príprave spoločného mechanizmu určovania minimálnej mzdy ako pomeru k priemernej mzde, väčšina našich politických strán to rázne odmietla. Dnes je v parlamente návrh Smeru na určenie minimálnej mzdy ako 60 percent z priemernej hrubej mzdy, ktorý hladko prešiel. Faktom však je, že bez zvýšenia konkurencieschopnosti a výkonu ekonomiky to nepôjde, a v tejto oblasti sa žiadne zmeny ani diskusie nevedú. Minimálne aspoň úvahy o naviazaní minimálnej mzdy na produktivitu práce, pretože by to mohlo znížiť veľkosť negatívnych rizík.

Prešľap týždňa

Dobrá rada, vyhýbajme sa riešeniu sporov na súdoch. Z niektorých sudcov a sudkýň ide totiž hrôza.

 

Ján Štrasser, spisovateľ

Udalosť týždňa

To, čo lezie z komunikácie Kočner – Jankovská, je príšerné. V takomto štáte žijeme. A ak sa nespamätáme, budeme v ňom žiť/nežiť aj po 29. februári 2020. To potom nebude opička, ale poriadna opica.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko

Teraz najčítanejšie