Denník N

Logo MediabrífingMediaBrífing: Podcasty sú na vrchole, spúšťa ich už aj RTVS

Hlavné témy najnovšieho MediaBrífingu – týždňového newslettra o médiách a žurnalistike:

  • Ako sa darí slovenským a českým podcastom.
  • Aký veľký je Spotify a prečo je to dôležité.
  • Ruské štátne médiá dostanú budúci rok výrazne viac peňazí.
  • 100 najlepších kníh o žurnalistike a médiách.

Ilustračné foto – Pixabay/CC

Pred takmer dvoma rokmi spustil denník SME svoj prvý podcast. Odvtedy sa audioobsahu u nás venuje stále viac ľudí a novinárov, svoje podcasty spúšťa už aj RTVS. Záujem ľudí stúpa a dopyt ešte stále nebol úplne uspokojený.

Tento týždeň sme sa preto pozreli, ako sa niektorým slovenským podcastom darí. Zaujímalo nás tiež, aká dôležitá je pre tunajších podcasterov streamovacia služba Spotify.

SME vydáva už 13 podcastov a blíži sa k hranici 1 milióna stiahnutí za mesiac. Denný podcast Dobré ráno mal v septembri 677-tisíc stiahnutí a priemerný počet poslucháčov jedného dielu bol viac ako 22-tisíc. Ďalšie najpopulárnejšie podcasty vydavateľstva sú Klik, Dejiny a Rozhovory ZKH novinárky Zuzany Kovačič Hanzelovej.

Denník N začal robiť podcasty koncom februára 2018 a v najbližších dňoch prekročí hranicu 5 miliónov stiahnutí. Minulý mesiac dosiahli podcasty rekord, ľudia si ich stiahli viac ako 717-tisíckrát. Denný Newsfilter podcast má v priemere viac ako 12-tisíc stiahnutí na epizódu, redakcia vydáva vo forme podcastov aj Ekonomický newsfilter, Svetový newsfilter, Sobotný podcast, záznamy z diskusií a ďalšie. Všetky sú pokope na jednom kanáli, iba športové podcasty sú na samostatnom účte Šport Denník N.

Aktuality spustili pred rokom svoj prvý denný podcast Nahlas. Pripravujú ho Peter Hanák a Denisa Hopková a koncom júla prekonali 2 milióny stiahnutí. Minulý mesiac začala redakcia vydávať nový denný podcast Ráno Nahlas, pri ktorého moderovaní sa striedajú bývalí novinári z RTVS Jaroslav Barborák a Braňo Dobšinský. Okrem denných podcastov vydávajú Aktuality vo forme podcastov aj diskusie Michala Kovačiča Fair Play a nepravidelne vychádza aj diskusia Na rovinu Mareka Vagoviča a Daga Daniša.

RTVS spúšťa prvé oficiálne podcasty. Ešte pred rokom nemal manažment predstavu o tom, ako podcasty fungujú, a ich slová na túto tému boli skôr komické. Dnes sa už na službách Apple Podcasts a Google Podcasty dajú nájsť prvé relácie z RTVS:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Médiá

Logo MediabrífingMediaBrífing

MediaBrífing sumarizuje dianie v médiách a na internete. Pripravuje ho Filip Struhárik. Prihláste sa na odber a dostávajte ho každý piatok mailom.

Podcast Denníka N

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie