Denník N

Logo High 5iveHigh 5ive: Nový Nick Cave na prvé počutie: straší gýčom, ale ide po podstate

Kto sa má vedieť zorientovať v tom množstve kultúrnej ponuky? My! Tu je náš osobný výber podujatí a vecí, ktoré vás môžu zaujať.

*

Nick Cave do môjho života vstúpil na zašumenej kazete od kamaráta. Nekvalita nahrávky pasovala k monštróznej skladbe The Mercy Seat, ktorá vystúpila z repráku. Zhodnotil som, že tohto chlapíka budem mať rád. Teraz sedím pred tabletom a s 20-tisíc ďalšími ľuďmi sledujem premiéru albumu Ghosteen na You Tube. Cez obrazovku tečie hmla a pod ňou diskutéri v sekundovom takte vypisujú nezmysly.

Prvý dojem: Dostaví sa strach, že gýč obalu platne nie je irónia, ale nachádza sa aj vo vnútri: klavír, éterické synťáky, recitatívy, pátos, falzety, kone, vtáci, láska, Ježiš. Ale pozor. Čo sa tu deje, je len absolútna redukcia a osekanie na dreň toho, čo Cave vždy robil. Postupne zhadzuje nánosy a nakoniec sa možno rozplynie v absolútne. Nie každému musí táto minimalistická čistka sedieť. Majte sa však v strehu. Spoza rohu môže hocikedy vyskočiť Grinderman.

*

Na premiéru novinky od čierneho dandyho sa ponáhľam z koncertu Londýnčanov black midi. Hudobne sa tam deje presný opak. Ak Cave kráča ku kontemplatívnemu zjednodušeniu, tu vo vzduchu lietajú tony nôt, motívov a zvratov. Protest punku bol, že vám o hlavu otrieska tri akordy. Black midi tiež prskajú mladícky testosterón. Ale tak, že z pódia hádžu zložité kompozície. Lopatami.

K čomu by som ich tak prirovnal? Je to asi, ako keby sa stretli Fugazi so Zappom v Manchestri 80. rokov a dohodli sa, že budú hrať fjúžn džez. A prizvali by Bowieho, či sem-tam nezaspieva. Na nejaké zaradenie sa však, samozrejme, môžeme vykašľať. Dajte si ich, nech vám rozhýbu telo.

Obal platne Schlagenheim od black midi. Zdroj – Domino Recordings

*

Filozof Michel Foucault by si tento film určite pozrel. V poslednej fáze svojho života sa totiž venoval otázke, ako sa v rámci spoločnosti, kultúry a inštitúcií tvarovala – čiže aj obmedzovala, regulovala a strážila – ľudská sexualita. Jeho skúmania začínajú v antickom Grécku a postupujú cez stredovek dopredu.

Film Female Pleasure režisérky Barbary Millerovej má podobný námet, podstatné však je, že sa odohráva v súčasnosti. Všíma si vplyv náboženských a spoločenských noriem na sexuálny život žien.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo High 5iveHigh 5ive

Kultúra

Teraz najčítanejšie