Denník N

Prázdne tribúny, korupcia či úmrtia robotníkov. Športové akcie v Katare sú plné kontroverzií

Francúzsky desaťbojár Kevin Mayer a poloprázdny štadión. Foto - AP/David J. Phillip
Francúzsky desaťbojár Kevin Mayer a poloprázdny štadión. Foto – AP/David J. Phillip

Už keď v roku 2014 katarská Dauha získala právo usporiadať Majstrovstvá sveta v atletike 2019, bolo to kontroverzné. O majstrovstvá sa okrem Dauhy uchádzali aj americké mesto Eugene a španielska Barcelona.

Prvé kolo hlasovania vyzeralo asi takto: Dauha niekoľko minút pred hlasovaním upravila svoju ponuku a prisľúbila, že do rozvoja atletiky naleje prostredníctvom stimulov 29,5 milióna dolárov navyše.

V prvom kole hlasovania z hry vypadla Barcelona, v druhom Eugene. „Jediné, čo v Dauhe majú, sú peniaze,“ reagoval pre Bloomberg José María Odriozola, španielsky zástupca vo výkonnom výbore IAAF.

Všetko sa to udialo v období, keď bol prezidentom Medzinárodnej atletickej federácie (IAAF) Senegalčan Lamine Diack a marketingovým riaditeľom jeho syn Papa Massata Diack, ktorí spoločne čelia obvineniam z korupcie a budúci rok sa v Paríži postavia pred súd.

„Súčasný emir Tamím ibn Hamad Al Sání je veľkým fanúšikom športu,“ povedal nám hádzanár František Šulc, ktorý pôsobil aj v Katare. „Je to malá krajina, ktorá je najväčším vývozcom zemného plynu, a majú aj ropu. A dá sa povedať, že nevedia, čo s peniazmi. Chcú sa vo svete nejako zviditeľňovať a rozhodli sa pre šport.“

Guardian: PR katastrofa

O päť rokov neskôr v Dauhe prebiehajú majstrovstvá sveta, na ktorých atléti predvádzajú skvelé výkony a ukazujú, že atletika je atraktívnym športom aj bez veľkej osobnosti Usaina Bolta.

Dauhu 2019 si však aj tak každý bude pamätať pre niečo iné.

Organizátori čelia napriek vynaloženiu obrovských finančných prostriedkov kritickým reakciám médií aj športovcov.

„Tieto atletické majstrovstvá sveta sú PR katastrofou pre atletiku, hlavu športu Sebastiana Coea a pre Katar, krajinu, ktorá strávila väčšinu poslednej dekády kupovaním práv hostiť veľké podujatia vrátane majstrovstiev sveta vo futbale 2022,“ napísal novinár The Guardian Sean Ingle.

Narážal najmä na

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie