Denník N

Zodpovednosť za tvrdý brexit bude vždy niesť len Veľká Británia

Autorka je poslankyňou Európskeho parlamentu za stranu Smer

Do brexitu zostáva menej ako mesiac. Aj po viac ako troch rokoch od referenda, v ktorom sa väčšina Britov vyjadrila, že si neželá ďalšie zotrvanie svojej krajiny v Európskej únii (EÚ), nie je jasné, ako bude jej odchod vyzerať.

Veľká Británia tento týždeň poslala Európskej komisii návrh na zmeny v brexitovej dohode. Takzvanú írsku poistku, ktorá zjednodušene znamená, že medzi Írskom a Severným Írskom nevznikne fyzická hranica, chce nahradiť inými opatreniami, aby kontroly na hraniciach nevznikli.

Problém týkajúci sa írskej poistky je predovšetkým v jej rozdielnom vnímaní medzi predstaviteľmi Európskej únie, ktorí presadzujú záujmy Írska ako svojho členského štátu, a súčasnými britskými vládnymi politikmi, opakovane sa vyhrážajúcimi tvrdým brexitom na čele s premiérom Borisom Johnsonom.

Cieľom EÚ je chrániť jednotný trh ako jeden zo svojich najväčších výdobytkov, zmierniť ekonomické dôsledky brexitu na Írsko a zabrániť vzniku potenciálneho ozbrojeného konfliktu, ktorý pred 21 rokmi ukončila takzvaná Veľkopiatková dohoda. Jej dôležitou súčasťou je najmä garancia voľného pohybu ľudí, tovarov a služieb medzi oboma časťami ostrova, teda otvorená hranica a zákaz akejkoľvek diskriminácie írskej časti obyvateľstva v Severnom Írsku.

Jedným z dôsledkov tejto mierovej dohody je aj veľká integrácia ekonomiky na ostrove, čo sa osobitne prejavuje v poľnohospodárstve. Predelenie tvrdou hranicou, ktorá je symbolom občianskej vojny, a prípadné clá by tak spôsobili veľké komplikácie a ekonomickú katastrofu. Osobitne by sa to týkalo zamestnancov a malých podnikateľov, ktorí v poľnohospodárskom sektore pracujú. Prípadná zvýšená nezamestnanosť a zhoršenie ekonomickej situácie sú zároveň tým správnym podhubím pre potenciálny nárast radikalizácie. Veľká Británia pod vedením Borisa Johnsona vníma debatu o írskej poistke na rozdiel od Európskej únie skôr len ako technickú diskusiu o konkrétnej povahe a podobe colných kontrol.

Nevhodné sú aj arogantné vyhlásenia britského premiéra ešte pred samotným rokovaním o tom, že ide o poslednú ponuku, lebo inak bude nasledovať odchod bez dohody. Rovnako ako u jeho predchodcov mu chýba akákoľvek miera pokory, čo platí o to viac, že on sám sa len z čisto mocenských pohnútok stal tvárou kampane, ktorá pred referendom šírila absolútne lži.

Dôležité pri brexite bez dohody je, že zodpovednosť zaň bude napriek vyhrážaniu sa a silným rečiam niesť vždy len Veľká Británia a jej politická reprezentácia. Dávať preto Únii zastúpenej Komisiou pred samotným rokovaním akékoľvek ultimáta, je nanajvýš absurdné a v absolútnom rozpore s realitou.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Politici píšu

Komentáre

Teraz najčítanejšie