Denník N

Behaním so slúchadlami ohrozujete seba aj ostatných, hovorí riaditeľ Medzinárodného maratónu mieru

Branislav Koniar. Foto - TASR
Branislav Koniar. Foto – TASR

[Tip pre vás: Reportér Michal Červený sa v novej knihe rozpráva s docentom Milanom Sedliakom nielen o správnej strave: Telo v 21. storočí. Návod na lepší život v prebytku]

Už v nedeľu sa koná deväťdesiaty šiesty ročník Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach. „Posúvame sa vpred, tento rok by nemal byť na trati ani jeden plastový pohár,“ hovorí riaditeľ Branislav Koniar, ktorý je riaditeľom Medzinárodného maratónu mieru od roku 1991. V súčasnosti pôsobí ako najvyššie postavený človek vo firme Progress Promotion.

V rozhovore sa dočítate:

  • koľko bežcov a fanúšikov prichádza na košický maratón,
  • ako podvádzajú bežci,
  • kto sa skrýva za záhadnou tvárou tohto ročníka,
  • ako uškodila Košiciam Dauha,
  • koľko percent nákladov na organizáciu pokryje štartovné.

Na svojich stránkach ste sa pochválili tým, že ste pre veľký záujem boli nútení pozastaviť registráciu. Koľko bežcov sa prihlásilo? Je toto číslo rekordné?

Tento rok sme počet bežcov navýšili o tri percentá, registráciu sme zastavili na rekordnom čísle zhruba 14 500 bežcov.

Môžeme v budúcnosti očakávať ich rapídne navyšovanie? Povedzme až niekam na hranicu 20-tisíc?

Nebol by problém nechať na ulici bežať aj 20-tisíc bežcov, no malo by to značné dôsledky. Prirodzene by to zhoršilo komfort pretekárov, plynulosť ich pohybu na trati či schopnosť poskytnúť primeraný pitný a hygienický servis. S podobným číslom bežcov pracuje napríklad aj maratón v Prahe, kde je rozsiahlejšia infraštruktúra, metro… Ak budeme zvyšovať kapacitu, budeme to robiť veľmi opatrne.

A koľko prichádza divákov?

K dispozícii nemáme presné čísla, ale odhadujeme, že do košických ulíc si nájde cestu 60- až 80-tisíc ľudí. Do veľkej miery to ovplyvňuje počasie.

Aká je skladba bežcov? Koľko z nich je zo zahraničia?

Približne desať percent. V roku 2019 budú zastúpení šesťdesiatimi dvoma krajinami a s potešením môžeme povedať, že až dvadsaťsedem z nich je mimo Európy.

Koľko bežcov je z radu profesionálnych športovcov?

Drvivá väčšina sú hobby bežci. Skutočných profesionálov máme na trati do tridsať.

Ako je potom možné, že Medzinárodný maratón mieru získal vo svete atletiky prestížny strieborný certifikát IAAF? 

Podmienky, ktoré musíte na získanie certifikátu získať, sú jasne dané. Patria sem prísne logistické kritériá, treba preukazovať a garantovať bezpečnostné opatrenia, mať dostatočné mediálne pokrytie. Z pohľadu športovej kvality je tu predpísaný počet bežcov spĺňajúcich isté výkonnostné kritériá – v našom prípade musíme mať na štarte šesť mužov a šesť žien so striebornou známkou IAAF. Toto kritérium výrazne prekročíme aj tento rok.

Koľko prihlásených nedobehne úspešne do cieľa?

Každoročne na to majú vplyv počasie a zdravotné komplikácie. V hlavnej maratónskej disciplíne je to priemerne asi päťdesiat bežcov, pri polmaratóne zhruba tridsať a v štafetách sú tieto čísla takmer zanedbateľné.

Stáva sa aj na Medzinárodnom maratóne mieru, že bežci podvádzajú?

Táto odpoveď má dve roviny. Prvou je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Behanie

Radíme športovcom

Rozhovory

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie