Denník N

Brexit určite nie je ako zjednotenie Nemecka

Foto – TASR/AP
Foto – TASR/AP

Keď si myslíte, že veci už nemôžu byť horšie, priaznivci odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie robia paralely medzi Úniou a Sovietskym zväzom.

Autor je komentátor Bloomberg Opinion

Vo štvrtok a v piatok sa na Twitteri rozhorela ďalšia kontroverzia, tentokrát o prejave jedného z hlavných brexiterov Michaela Gova na nemeckom veľvyslanectve v Londýne, v rámci ktorého sa priblížil k paralele medzi brexitom a znovuzjednotením Nemecka v roku 1990. To časť publika vyprovokovalo tak, že mu skákala do reči. Nech už Gove v skutočnosti povedal čokoľvek, diskusia o jeho prejave ukazuje, aké nebezpečné je používať povrchné historické odkazy v kontexte dnešných kontroverzných politických rozhodnutí.

Nešťastné prirovnanie

Gove, člen kabinetu premiéra Borisa Johnsona, bol na nemeckej ambasáde pri príležitosti Dňa nemeckej jednoty, čo je hlavný štátny sviatok pripomínajúci deň, keď sa západné Nemecko a Nemecká demokratická republika roku 1990 opäť spojili. Minister začal tým, že vyjadril obdiv k niektorým povojnovým nemeckým štátnikom – ku Konradovi Adenauerovi, k Ludwigovi Erhardovi, Willymu Brandtovi a nakoniec aj k Helmutovi Kohlovi, ktorý stál ako kancelár za znovuzjednotením.

„Príklad moderného Nemecka nám pripomína, aké dôležité je spojiť sa,“ povedal Gove, „a taktiež nám ukazuje, že sa môžeme spojiť rýchlo, keď zistíme, aké dôležité je dať bokom to, čo nás rozdeľuje.“ A potom, bez toho, aby použil nejaký mostík, ktorým by prešiel od tohto uspávajúceho tvrdenia inam, preniesol pozornosť k brexitu: „Británia urobila pred tromi rokmi demokratické rozhodnutie opustiť Európsku úniu.“

Niektorým ľuďom v miestnosti to znelo ako pokus porovnať britské hlasovanie v referende v roku 2016 s nemeckým znovuzjednotením. Peter Neumann, profesor na King’s College, tvítoval: „Takže tu stojí @michaelgove pri príležitosti Dňa nemeckej jednoty a hovorí nemeckému publiku, že rozhodnutie opustiť Európsku úniu sa podobá pádu Berlínskeho múru a snahe východných Nemcov získať slobodu. Z publika sa ozývajú výkriky: Nezmysel!“

Iní hostia, ako napríklad zakladateľ think tanku New Financial William Wright či šéf vydavateľského gigantu Conde Nast Wolfgang Blau, s Neumannovou interpretáciou súhlasia a hovoria, že Gove naznačuje podobnosť medzi východonemeckým rozchodom so sovietskou vládou a odchodom Spojeného kráľovstva z Európskej únie.

Hrozivo rozdeľujúca udalosť

Nemci ako Neumann a Blau môžu byť citliví na falošné prirovnania týkajúce sa bolestivej histórie svojho národa. Na druhej strane, brexiteri sú známi tým, že takéto paralely robia. Opakovane a určite nie nevyhnutne ťahajú do diskusií o brexite druhú svetovú vojnu a britský podiel na výhre. Minulý rok vtedajší minister zahraničia Jeremy Hunt prirovnal

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie