Denník N

Bratia študovali za farárov, mne stačila ľudová škola. Doma mi povedali, že to tak chcel Boh

Ilustračné foto - Flickr.com/Helgi Halldórsson
Ilustračné foto – Flickr.com/Helgi Halldórsson

Čo Ernu trápi na jej živote najviac, je, že ju nebrali samu za seba. Najprv bola sestrou farárov, potom tá, čo nemá muža.

Pani Erna si od čias, keď ako-tak pochopila, ako funguje svet, želala byť chlapcom. Vyrastala v rodine, kde sa všetko podriaďovalo mužom, osobitne jej bratom.

Dostávali najlepší kus mäsa na zabíjačke, mama im odkladala najkrajšie, nepoškodené jablká, ich „duchne“, ako sa u nich hovorilo, boli vždy naplnené čistým husacím perím, im sa vyťahovali vyšívané obliečky aj sa z prednej, parádnej izby vynášal najlepší servis, keď prišli na návštevu.

Ernina mama chodila okolo bratov po špičkách, nikdy im neodporovala a nech povedali akúkoľvek banalitu, tvárila sa, ako keby na ňu hodili nejakú perlu.

„Čím staršia som bola, tým viac som to nenávidela,“ opisuje 89-ročná pani Erna. Obaja jej bratia študovali v kňazskom seminári, neskôr mali vlastné farnosti.

„Ako dievča som s nimi nemala blízky vzťah a nielen preto, že boli odo mňa podstatne starší – jeden o 18 a druhý o 15 rokov. Oni boli dôstojní páni, ľudia sa im zdravili ‚Pochválen buď pán Ježiš Kristus‘. Tvárili sa, že neexistujem, bola som len nejaké copaté dievčisko, čo behá po dvore. Raz som začula, ako sa rozprávajú, že otec a mama sú ako zvieratá, na čo im bolo na staré kolená ešte jedno decko. Vtedy som to nechápala,“ hovorí.  Keď sa narodila, mama mala 42 rokov, otec už dobre po päťdesiatke.

Pôjdeš do služby k bratovi

Od malička Erna počúvala, že keď sa naučí všetky domáce práce, pôjde jednému z bratov za gazdinú. Zo školy ju zobrali veľmi skoro, možno v štvrtej alebo piatej triede.

„Preplakala som to, bola som dobrá žiačka, veľa som čítala, aj keď to boli len katolícke časopisy, čo nosili mame bratia. Doma mi povedali, že takéto vzdelanie mi stačí, že aj tak by ma už neposlali do meštianky, lebo na to niet peňazí a dievčaťu ani viac netreba.“

Tento názor najhlasnejšie presadzovala mama. Keď Erna protestovala,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie