Denník N

Funguje v košickej kultúre cenzúra?

Košické kultúrne centrá, kam patria aj Kasárne Kulturpark majú problém, ich riaditeľ ho však nevidí. Foto - zerozero.
Košické kultúrne centrá, kam patria aj Kasárne Kulturpark majú problém, ich riaditeľ ho však nevidí. Foto – zerozero.

Ďalší českí umelci sa dozvedeli o zrušení svojej akcie v košických kultúrnych centrách dva týždne pred jej začiatkom. Vyzývajú na bojkot, riaditeľ v tom však problém nevidí.

Scenár sa opakuje. Pred mesiacom to bol prestížny český divadelný súbor Farma v jeskyni, ktorý upozornil na čudnú správu košických Kasární / Kulturpark, teraz je to skupina Rafani.

Dva týždne pred plánovanou výstavou im bolo oznámené, že výstava nebude. Ako dôvod uviedol Ján Kováč, šéf košických centier K13, bezpečnosť návštevníkov. Drevené piliere v galérii Alfa začali praskať, a to ho viedlo k predčasnému uzatvoreniu prebiehajúcej výstavy a zrušeniu nasledujúcich akcií. Bezpečnosť má vyhodnotiť statik.

„Ján Kováč cenzuruje a zasahuje do programu galérie. Snaží sa tak robiť zdanlivo nenapadnuteľne a neviditeľne pomocou účelových mechanizmov, ale logika jeho konania je zrejmá,“ píšu vo svojom otvorenom liste členovia skupiny Rafani.

Očakávali, že ich výstava dostane nový termín, ale to sa nestalo. Vyzvali preto umeleckú a kultúrnu verejnosť k bojkotu akcií košických kultúrnych centier a odstúpenie Jána Kováča.

Ján Kováč výzvu nepovažuje za problém. „Záujem o spoluprácu s našou inštitúciou je väčší, ako môžeme uspokojiť,“ odpovedal emailom pre denník N. Vzniknutú situáciu chce riešiť „korektne k tým, ktorí aj k nám pristupujú korektne. Ak bude známe riešenie problému s praskajúcimi stĺpmi, budeme o ňom verejnosť informovať.“

Programovú štruktúru podujatí K13 momentálne zabezpečujú dramaturgovia jednotlivých žánrov. Ešte v januári bola zrušená pozícia umeleckého šéfa. Mala ju nahradiť funkcia námestníka pre technické zabezpečenie podujatí a program, ale ani po dvoch výberových konaniach nie je obsadená.


Je to figúrka
Na stanovisko Rafanov, ale i podobne pochybné náhle zrušenie predstavenia českého divadelného súboru Farma v jeskyni, reagovali aj koordinátori domácej Ceny Oskára Čepana. Finálová výstava a vyhlasovanie víťaza mali byť práve v Kulturparku, pre kontroverzie sa rozhodli výstavu presunúť do DIG gallery a finálový večer do Tabačky. „Toto dianie nemôžeme ignorovať. Je pre nás zásadným signálom nestability a netransparentnosti,“ napísali Tomáš Džadoň a Barbora Šedivá

„Všetko sa to začalo už keď vedenie mesta na čele s primátorom Richardom Rašim vymenilo takmer celé vedenie EHMK 2013. Už vtedy sa začala cenzúra,“ hovorí košický výtvarník Peter Kalmus. „Ján Kováč je podľa mňa len malou figúrkou v politickej hre, odstúpiť by mal predovšetkým primátor Richard Raši, ktorý nekompetentne riadi mesto.“
Obáva sa však, že vo veci je ešte iný problém. „Košice získali titul Európskeho kultúrneho mesta, ale osobností, ktoré by mali rešpekt a spĺňali kritériá na kultúrne a umelecké smerovanie mesta, je tu neskutočne málo,“ dodáva.
Budeme to riešiť
Michal Hladký, šéf neziskovky Košice 2013, ktorá je nástupníckou organizáciou EHMK 2013, si myslí, že Ján Kováč by nemal byť odvolaný. „Ako jediné riešenie situácie vidím otvorený, sofistikovaný dialóg medzi všetkými zainteresovanými stranami, lebo ten doteraz neprebehol. Podľa mňa si je Ján Kováč vedomý svojich rozhodnutí, akurát, že nedošlo k žiadnemu dialógu a mnoho vecí bolo zle komunikovaných,“ hovorí Hladký. Jedna výmena riaditeľa podľa neho nič nezmení a problém je inde.

„Treba otvoriť otázku toho, ako má byť riadený košický kultúrny program. Možno by sa aj umelecká obec mohla zmobilizovať, ponúknuť mu pomoc s formovaním programu a hľadať možnú spoluprácu,“ dodáva.

Podobný prístup zastáva aj Peter Radkoff, šéf košickej Tabačky. Spolu s ďalšími nezávislými kultúrnymi organizáciami a umelcami plánujú osloviť primátora Richarda Rašiho. „Dôležité je nerobiť z toho senzáciu, lebo tu nejde iba o vyjadrenia skupiny Rafani či súboru Farma v jeskyni, ani o vyjadrenia Jána Kováča. Vzniknutú situáciu musíme riešiť systémovo a triezvo, najprv formou oficiálneho dialógu s mestom. Ak to nepôjde, potom môžeme zvažovať iné možnosti. Nezáleží nám na škandáloch, ale na tom, čo sa tu deje. Aj preto veríme, že sa s nami primátor stretne a začneme túto situáciu riešiť,“ hovorí Radkoff.

K rovnakému postupu sa prikláňajú aj ďalšie košické združenia Divadlo na Peróne, Cinefil, DIG Gallery, SAC, Biela noc a ďalší.

Prípad Biľakovej busty

Kultúra

Teraz najčítanejšie