Denník N

Logo Odkaz MMŠOdkaz MMŠ: O schopnosti ucha vypnúť zvuk ľudského hlasu pri pocite ohrozenia

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Komentátor denníka The Guardian George Monbiot radí, ako poraziť populistov a agresívnych diskutérov. V záľahe opakujúcich sa sťažností na úpadok rozumu je jeho text sviežim pokusom o konštruktívny prístup.

Monbiot však najprv začína analýzou súčasného stavu a podobne ako mnohí iní konštatuje, že od 30. rokov minulého storočia nebol svet natoľko plný populistov. Na vine sú čiastočne aj sociálne médiá, ktoré „generujú hnev a nedorozumenie, posilňované trollovacími fabrikami a skrytou politickou reklamou“.

Populisti hovoria čoraz agresívnejším jazykom, ktorý by si napríklad v Británii ešte pred niekoľkými rokmi málokto dokázal predstaviť. Môžeme dúfať, že ľudia dostanú rozum, odmietnu túto manipuláciu a začnú konečne voliť racionálnych a slušných politikov, ale nemali by sme sa na to spoliehať.

Problém je totiž v našom mozgu. Podľa neurovedcov a psychológov „stres vo verejnom živote nás podnecuje k čoraz vyššiemu stresu“. Čím ohrozenejší sa cítime byť, tým viac sú naše mysle ovládané podvedomými reflexmi a nepremyslenými reakciami.

Jeden z najzvláštnejších efektov tohto stresu opísali neurovedci Stephen Porges a Gregory Lewis, ktorí ukázali, že keď sa cítime byť ohrození, prestávame počuť

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Odkaz MMŠOdkaz MMŠ

Komentáre

Teraz najčítanejšie