Denník N

Ukradnutý štát Kočnerovej dôverníčky a ďalšie filmové tipy z festivalu Jeden svet

Z filmu Ukradnutý štát Zuzany Piussi. Foto - D1film
Z filmu Ukradnutý štát Zuzany Piussi. Foto – D1film

Jeden svet tento rok zaostrí na klimatické zmeny, medziľudské vzťahy, technologický pokrok a politické režimy. Bratislavská časť potrvá od štvrtka do nedele, tu sú naše tipy z programu.

Ukradnutý štát

Sobota 12. októbra, 13.00
A4 – Priestor súčasnej kultúry (plus debata s režisérkou)

Zuzana Piussi sa chcela ohliadnuť za kauzou Gorila a nakrúcať, kam odvtedy zavialo aktivistov protigorilích protestov, ale vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej zmenila jej plány. Ukradnutý štát – podľa režisérky priliehavé označenie súčasného Slovenska – je filmom o informáciách.

V dokumente sleduje, ako vznikajú kauzy a úniky kompromitujúcich materiálov, ako sa s nimi kupčí. „Film je stretnutie a dialóg ľudí, ktorí sa v skutočnosti skôr vzájomne vyhnú, ale práve z takejto konfrontácie vzniká možno autentickejší obraz toho, v čom žijeme,“ hovorí filmárka, ktorá je dôverníčkou Mariana Kočnera na prebiehajúcom súde.

BATAstories

Štvrtok 10. októbra, 19.30
Kino Lumière (plus debata s režisérom)

Peter Kerekes sa vydáva po stopách obuvníckeho impéria, ktoré šilo topánky pre celý svet. V osobnosti Tomáša Baťu vidí prvého globálneho kapitalistu, ktorý svoje továrne presúval za lacnou pracovnou silou a repliky funkcionalistického Zlína postavil na štyroch kontinentoch od Indie cez Kanadu až po Afriku. Film spája dejiny rodiny, vzácne svedectvá baťamanov a pohľad na fungovanie globálneho kapitalizmu.

Hail Satan?

Piatok 11. októbra
Kino Mladosť

Vedeli ste, že v USA existuje hnutie Satanov chrám? Napriek pochmúrnemu názvu nejde o uctievačov diabla, ale

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Teraz najčítanejšie