Denník N

Žraloky by nás mohli naučiť, ako poraziť rakovinu aj globálne otepľovanie. Ak ich nevyhubíme

Ilustrácia - Fedor Pichanič
Ilustrácia – Fedor Pichanič

Žraloky majú množstvo neobvyklých schopností. Napríklad dokážu zacítiť elektrické napätie. Aj to najmenšie. Vraj by ucítili aj tužkovú batériu, ak by ste ju z pláže vrhli do mora.

Autor je imunológ, pôsobí v Slovenskej akadémii vied

Pamätáte sa? Letná noc, táborák blikoce v tónoch španielky, za piesočnou dunou šumí more. Na pokojných vlnách leží dievča. Privretými očami možno hľadí na nočnú oblohu. Hviezdy sú tak omamujúco ďaleko. V tej chvíli nevníma pod sebou hĺbku, v ktorej niekto celkom blízko o nej vie. Už ju zaregistroval. Presne ju zameriava, je čoraz bližšie, už nemôže byť bližšie – útočí. Do toho znejú dva nepríjemné tóny, ktoré tiež už nemôžu byť bližšie. Malá sekunda.

Tak sa začína slávny film Stevena Spielberga Čeľuste. Tento film zapríčinil, že ľudia sa panicky začali báť žralokov, a to nielen v kine, ale dokonca aj na plážach. A pritom ide o jedno veľké nedorozumenie. V skutočnosti je to práve naopak. Žraloky by sa mali báť nás.

Žralok ako učebnica biológie

Podľa článku, ktorý v lete v slávnom vedeckom časopise Nature publikovalo viac ako sto morských bádateľov z celého sveta, hrozí žralokom zánik. Našou vinou, samozrejme. Satelitné snímky totiž potvrdzujú, že prirodzené teritóriá žralokov sa vo veľkej miere prekrývajú s trasami rybárskych flotíl a ich počty sa adekvátne tomu znižujú.

Žralokov sa však netreba ani báť a tobôž nie ich zabíjať. Mali by sme ich chrániť, lebo tak ako sa v rozprávkach chodí po

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Príroda, Veda

Teraz najčítanejšie