Denník N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter: Turecká ofenzíva v Sýrii nám ukázala, v akom chaose je svet

Foto – TASR/AP
Foto – TASR/AP

Svetový newsfilter každý piatok prináša súhrn a vysvetlenie dôležitých správ zo sveta.

Podcasty nájdete na: AppleGoogleSpotifyPodbeanAmazon AlexaRSS


O ničom sa tento týždeň vo svete nehovorilo viac ako o tureckej ofenzíve v Sýrii. Recep Tayyip Erdogan využil Trumpovo rozhodnutie stiahnuť americké jednotky zo severu krajiny a dôsledky budú obrovské.

Kde je líder slobodného sveta: Aktuálne udalosti na Blízkom východe ukazujú, v akom katastrofálnom stave je svetový poriadok. Môže za to aj ústup Spojených štátov z ich pozícii.

Trump zvolil odchod zo Sýrie bez stratégie do budúcnosti, podobne, ako to zvažoval aj pri Afganistane. Kritizujú ho za to doma aj vonku a obrátili sa proti nemu aj jeho spojenci medzi republikánmi.

Trumpov krok je o to horší, že opustil kurdských spojencov, ktorých Američania vyzbrojovali. Kurdské milície tuho bojovali proti Islamskému štátu a nebyť ich odhodlania, boj proti teroristom by bol náročnejší.

Kde je OSN: Posun Američanov k izolacionistickej politike povzbudzuje ambicióznych lídrov s autoritárskymi sklonmi, aby si robili, čo chcú. Okrem Turecka je príkladom aj správanie Indie v Kašmíre či vojna v Jemene.

Pri tureckej ofenzíve sa však znovu potvrdzuje aj to, aká nefunkčná je OSN. Organizáciu, ktorá vznikla preto, aby pomáhala udržiavať mier vo svete, už neignorujú len veľmoci.

Turecko vniklo na územie cudzieho štátu bez toho, aby na to dostalo medzinárodný súhlas. Bezpečnostná rada preto zvolala krízové zasadnutie, no jej členovia sa nezhodli na spoločnom vyhlásení. Vetovali ho USA a Rusko.

O tom, v akom stave je OSN, svedčí ešte jedna vec: Generálny tajomník Antonio Guterres bojuje s nedostatkom financií a členským štátom odkazuje, že ak nezaplatia, čo majú, organizácia nebude mať v novembri ani na výplaty.

Krehký pokoj: Najviac sa proti Turkom zatiaľ ozýva Európa. Od vrcholu migračnej krízy prešlo iba pár rokov a turecká ofenzíva by mohla spustiť ďalšiu.

Erdogan sa otvorene vyhráža, že ak EÚ bude hovoriť o invázii, on môže do Európy pustiť časť z 3,6 milióna utečencov, ktorých zadržiava aj vďaka dohode s Úniou.

Je to ten istý Erdogan, ktorý mal svojho času integračné ambície a v NATO je spojencom európskych štátov.

To však nie je všetko. Kurdi v

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Kaczynského Poľsko

Podcasty Denníka N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter

Vojna v Sýrii

Svet

Teraz najčítanejšie