Denník N

Do práce aj v teniskách. Hranice pracovného dress codu sa posúvajú

Ak práve sedíte v práci, rozhliadnite sa okolo seba a spočítajte, koľko kolegov má obuté tenisky. Firmy pomaly upúšťajú od formálneho dress codu a nechávajú zamestnancom vo výbere pracovného oblečenia väčšiu voľnosť. Potvrdzuje to aj HR managerka z bratislavského centra Dell, ktoré napriek pár pravidlám ponecháva zamestnancom veľkú miery slobody.

Uvoľňovanie formálneho dress codu nie je nový fenomén, začalo sa už v 70. rokoch 20. storočia. Veľký vplyv na štandardy obliekania v práci mali technologické firmy, ktoré kládli dôraz v prvom rade na zručnosti a kreativitu, pričom posúvali hranice toho, čo bolo akceptovateľné. Dnes ovplyvňujú nazeranie na predpisové oblečenie v práci veľké firmy, ktorých lídri vyznávajú neformálny štýl obliekania.

Zaujímavosťou je, že tradícia neformálnych piatkov „Casual Friday“ má pôvod na Havajských ostrovoch, kde boli počas sedemdesiatych rokov minulého storočia veľkým trendom havajské košele s farebnou potlačou. Profesionálne výrobné združenie Havajský módny spolok spustilo veľkú kampaň za uznanie havajskej košele za súčasť business odevu a odporúčalo jej nosenie počas leta. Po tejto kampani sa stalo zvykom, že zamestnanci nosili havajské košele posledný pracovný deň v týždni a ustálil sa preň názov „Aloha Friday“. Zvyk sa rozšíril najprv do Kalifornie, postupne sa vyvíjal a prenikol do celého sveta.

Dress code, ktorý šetrí peňaženku

Aktuálne najvýraznejším štýlom je business casual. Prínos? Oslobodenie od utiahnutých kravát, vypasovaných kostýmov počas bežných pracovných dní alebo vysokých lodičiek. Business casual má oproti striktnejšiemu business formal veľkú výhodu v tom, že je nielen pohodlnejší a flexibilnejší, ale vyžaduje aj menšiu investíciu do oblečenia. Dá sa vyskladať zo základných kusov, ktoré sa nájdu u každého, a nemusíme teda pre prácu vymeniť celý šatník. V rámci štýlu sú akceptovateľné aj rifle, polo tričko či tenisky. Technologická firma Dell, ktorá má v Bratislave svoje druhé najväčšie centrum v Európe, sa snaží nastavením pravidiel rešpektovať individuálny vkus zamestnanca. „V Dell je pracovný dress code relatívne voľný, pretože zamestnancom neprikazujeme, čo presne by si mali obliecť. Skôr sa snažíme nastaviť zrkadlo z druhej strany a poukázať na to, čo už vhodné nie je. A to plážová obuv, extrémne krátke šaty či oblečenie s nevhodnými symbolmi. Môže však vzniknúť diskusia o tom, kde je hranica, a preto to nechávame trošku aj na zdravom úsudku každého zamestnanca,“ hovorí HR managerka Soňa Bartková.

Oblečenie ako nástroj na budovanie dôvery

Vo firme Dell pracuje aj Marián Kočišík, ktorý sa okrem svojho bežného zamestnania intenzívne venuje móde. Podľa neho sa necítime prirodzene v škrobenom oblečení, pretože sa nám od detstva spája s udalosťami, ako sú maturita, stužková, štátnice alebo svadba. Na tému vymedzenia dress codu v práci hovorí: „Na oblečenie sa vždy pozerajte z pohľadu toho, s kým prichádzate do kontaktu. Keď obchodujete s IT zariadením za nemalé peniaze, tak sa pravdepodobne chcete stretnúť s niekým, kto bude na vás pôsobiť profesionálne. Neviem, či by bol pre vás zamestnanec v roztrhaných rifliach a v tričku s nápisom Rock´n´roll osobou, ktorej by ste dôverovali. Zamestnanec, či chce alebo nie, je nositeľom značky a reprezentuje ju navonok.“ Na chodbách v Dell však stretnete aj ľudí s tetovaním alebo piercingom, firemné pravidlá sa vzťahujú iba na oblečenie, stále tak ostáva priestor na vyjadrenie individuálneho štýlu.

Vitajte v Dell

Ak sa aj vy nechcete trápiť prísnymi pravidlami dress codu, pridajte sa k nám. Hľadáme ľudí, ktorí k štýlu business casual pridajú niečo vlastné a jedinečné. Pozrite si čerstvé pracovné ponuky na karieravdell.sk

Na pohovor komfortne, ale reprezentatívne

Samostatnou kapitolou je oblečenie na pohovor. Môže si uchádzač o prácu na pohovore vďaka oblečeniu nazbierať plusové body? Soňa Bartková hovorí, že áno: „Človek by nemal za každú cenu chodiť na pohovory v obleku a kravate, ak mu to nie je prirodzené. Najdôležitejšie je, cítiť sa dobre. Prejaviť individuálny štýl je úplne v poriadku, ale myslím si, že dodržať konzervatívnejší štýl nie je na zahodenie.“

Stážistka Dominika Zorvanová pracuje v Dell už dva roky. Aj keď preferuje elegantný štýl, v lodičkách by ste ju v kancelárii nenašli. Outfit do práce si vyberá podľa toho, ako sa ráno cíti, a preto oceňuje, že nie je zviazaná prísnym dress codom či uniformou. „V prvom rade vsádzam na pohodlnosť a to, aby som sa v tom cítila sebaisto. Myslím si, že keď sa cítim reprezentatívne, tak ma tak vníma aj okolie. Najlepšie mi je v šatách, ale to neznamená, že musia byť elegantné. Lodičky vôbec nenosím, uprednostňujem tenisky alebo balerínky. Na pohovor by som si však tenisky určite nedala,“ hovorí Dominika, ktorá v Dell pracuje ako analytička dát.

Dôležité je tiež neprehnať to s kreativitou. „Ak sa chystáte do reklamnej agentúry alebo k nám do Dell na marketingové oddelenie, kde viete, že sa od vás bude vyžadovať kreativita, tak tomu môžete prispôsobiť svoje oblečenie. No ak ide o pozíciu, kde sa primárne kreativita nevyžaduje, môže mať prehnane osobitý výzor negatívny efekt. Treba brať do úvahy kam a na akú pozíciu sa hlásite a prispôsobiť tomu odev,“ uzatvára Marián Kočišík, ktorý v Dell pracuje už desať rokov.

Slovensko

Teraz najčítanejšie