Denník N

Nový ústavný sudca Maďar už uznáva, že Dankova práca je plagiát

Foto N – Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Ako kandidát sa vyjadroval k rigoróznej práci Andreja Danka vyhýbavo, po menovaní za ústavného sudcu Miloš Maďar potvrdil, že je to plagiát. Na Ústavný súd ide z pozície advokáta a vysokoškolského pedagóga. Zastupoval aj mafiánskeho bosa Mikuláša Černáka.

Aká bola vaša prvá reakcia, keď vám zavolali z prezidentskej kancelárie, že sa stanete ústavným sudcom? 

Bol som prekvapený. A bol by som veľmi prekvapený, ak by ktokoľvek, komu volali, že ho pani prezidentka vymenuje, prekvapený nebol.

Aký je to pocit stať sa v 41 rokoch ústavným sudcom?

Je to veľká česť, pocta. To by ste počuli nielen odo mňa, ale od každého vymenovaného sudcu. Som presvedčený, že z mojej strany ani zo strany mojich kolegov nejde o klišé, ale sú to naše skutočné vnútorné pocity.

Ste najmladším ústavným sudcom. Je to výhoda či nevýhoda?

Vnímam to ako výhodu. Momentálne sa cítim na vrchole svojich duševných aj fyzických síl. Prichádzam zo súkromného prostredia v kombinácii s akademickou pôdou, kde som bol zvyknutý na rýchlejšie pracovné tempo. To všetko vnímam ako benefity, ak ich umne prenesiem do rozhodovacej činnosti Ústavného sudcu, môžu mať len pozitívne dôsledky.

Chýba v prezidentkinom výbere nejaké meno? 

Nebudem komentovať ani tých, ktorí vymenovaní boli, ale ani tých, ktorí nie.

Keďže pôsobíte aj na Právnickej fakulte Univerzity Mateja Bela, museli ste počas verejného vypočúvania odpovedať na otázky k rigoróznej práci predsedu SNS Andreja Danka. Vaše odpovede boli vyhýbavé. Už ste si názor na túto prácu vytvorili?

Neodpovedal som vyhýbavo, ale najlepšie, ako som to v tom čase považoval za správne. Odvtedy sa nič nezmenilo. Tá kauza je nepochybná. Ak sa preukáže, že práca nie je napísaná tak, ako upravujú interné smernice univerzity či fakulty, alebo je to v rozpore so zákonom, tak sa nemáme o čom baviť.

Je to teda plagiát?

Povedal som, že súhlasím so stanoviskom komisie, ktorú vtedy akademický senát vytvoril. Slovo plagiát

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Andrej Danko

Voľba ústavných sudcov

Slovensko

Teraz najčítanejšie