Denník N

Miestne voľby v Maďarsku: Kampaň je najbrutálnejšia od pádu komunizmu, beží aj na pornostránkach

Budujeme most, hlása bilbord vládneho kandidáta na primátora Segedína. Proorbánovskí kandidáti sa obvykle vydávajú za tých, čo chcú priniesť mier do krajiny, ktorú opozícia zbytočne rozoštváva. Foto N - Tomáš Benedikovič
Budujeme most, hlása bilbord vládneho kandidáta na primátora Segedína. Proorbánovskí kandidáti sa obvykle vydávajú za tých, čo chcú priniesť mier do krajiny, ktorú opozícia zbytočne rozoštváva. Foto N – Tomáš Benedikovič

Pri sledovaní vládnych médií máte pocit, že u susedov zúri občianska vojna. Fidesz dúfa, že dokončí úplné ovládnutie krajiny.

„Chcem, aby bolo jasné: napriek správam rôznych médií som nevyjadrila podporu primátorovi Istvánovi Tarlósovi pred nadchádzajúcimi komunálnymi voľbami. Stalo sa len to, že som pri jednom súkromnom rozhovore vyjadrila svoje úprimné uznanie kráse a pohostinnosti Budapešti,“ reagovala začiatkom týždňa slávna hollywoodska herečka Scarlett Johanssonová na to, že bola proti svojej vôli zatiahnutá do predvolebného boja v Maďarsku.

V nedeľu budú u našich susedov komunálne voľby. Johanssonová nedávno natáčala v Budapešti a pri tejto príležitosti vykonala zdvorilostnú návštevu aj u primátora mesta. Tarlós je formálne nezávislý, kandidoval však s podporou vládnej strany. Fidesz Viktora Orbána za ním stojí aj teraz, keď sa snaží o znovuzvolenie.

Hrdinský čin

Vládne médiá sa v správe o Johanssonovej návšteve snažili jednotne vzbudiť dojem, že celebrita ocenila Tarlósov výkon v úlohe primátora a vyslovila sa za jeho znovuzvolenie. Herečka sa medzitým asi informovala o pomeroch v Maďarsku, pretože vo svojom vyhlásení hovorí aj to, že ide o veľmi dôležité voľby a že „hlasovanie je hrdinským činom všade tam, kde je demokracia ohrozená“.

Johanssonová pritom nie je jediná hollywoodska hviezda, ktorá podporila Tarlósa bez toho, aby o tom vôbec vedela. Ako píšu noviny index.hu, v primátorovej predvolebnej publikácii chvália Budapešť aj Arnold Schwarzenegger, Will Smith, Matt Damon, Tom Hanks či Angelina Jolie. A vo všetkých prípadoch to má vzbudiť dojem, že schvália Tarlósovo vedenie.

Prípad Scarlett Johannsonovej je však len úsmevná epizóda popri tom, čo sa dnes v Maďarsku deje. Pri sledovaní najmä vládnych médií máte často pocit, že v krajine zúri občianska vojna.

Rétorika vládnej strany je vyslovene militantná, hovorí sa opäť o existenciálnom ohrození národa a znovudobytí miest, ktoré vládna strana ešte neriadi.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Viktor Orbán

Voľby v Maďarsku

Svet

Teraz najčítanejšie