Denník N

Už nie 30, ale 50 dní: koalícia pritvrdzuje zákaz prieskumov pred voľbami

Bilbord prezidentského kandidáta Smeru Maroša Šefčoviča. Foto N - Tomáš Benedikovič
Bilbord prezidentského kandidáta Smeru Maroša Šefčoviča. Foto N – Tomáš Benedikovič

Trojica vládnych poslancov zo Smeru, SNS a Mosta-Híd vo štvrtok presadila, aby parlament rokoval o moratóriu na zverejňovanie prieskumov na obdobie 50 dní pred voľbami.

Ubehli tri týždne, odkedy predseda Smeru Robert Fico chválil nápad lídra SNS Andreja Danka predĺžiť moratórium na zverejňovanie predvolebných prieskumov zo súčasných štrnásť na tridsať dní pred voľbami.

„Ja by som dal 60 dní pokojne,“ hovoril v septembri. „Manipulácia s prieskumami verejnej mienky je očividná. Ak bude 30 dní kompromis, na ktorom sa dohodneme, tak poslanecký klub Smeru to určite podporí.“

Teraz sa zdá, že Ficovi sa želanie splní. Trojica koaličných poslancov Tibor Glenda (Smer), Stanislav Kmec (SNS) a Elemér Jakab (Most-Híd) vo štvrtok vo výbore pre verejnú správu a regionálny rozvoj presadila, aby parlament na ďalšom rokovaní hlasoval rovno o 50-dňovom moratóriu na predvolebné prieskumy.

Očakáva sa, že parlamentné voľby budú 29. februára 2020. Znamenalo by to, že posledný prieskum predvolebných preferencií by mohol vyjsť 10. januára – teda až sedem týždňov pred hlasovaním.

Strany vedieť budú, ľudia nie

„To nie je cenzúra, to je spravodlivosť, objektívne informácie,“ hájil svoj návrh na predĺženie zákazu zverejňovať prieskumy Andrej Danko. Ako však upozorňujú odborníci, zákaz zverejňovania prieskumov ešte neznamená, že sa prieskumy robiť nebudú.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko

Teraz najčítanejšie