Denník N

Most-Híd a SMK sú blízko k dohode na spoločnej kandidátke, Bugár ani Menyhárt nebudú v prvej desiatke

Predseda strany SMK József Menyhárt a predseda Mosta-Híd Béla Bugár. Foto - TASR
Predseda strany SMK József Menyhárt a predseda Mosta-Híd Béla Bugár. Foto – TASR

Spoločný postup dnes prešiel republikovou radou SMK, v Moste-Híd má podporu tiež. Vzniknúť by mala volebná strana pretvorená z malej Maďarskej kresťansko-demokratickej aliancie.

Desať rokov boli Most-Híd a Strana maďarskej komunity (SMK) nezmieriteľní rivali. Rokovania o spoločnom postupe v regionálnych či parlamentných voľbách padali na osobných animozitách a vzájomných útokoch v lokálnych médiách.

V parlamentných voľbách v roku 2020 však budú s najväčšou pravdepodobnosťou kandidovať spoločne. Podľa informácií Denníka N sú Most-Híd a SMK blízko k dohode na spoločnej kandidátke.

Vytvoria ju v spojenectve s malou Maďarskou kresťansko-demokratickou alianciou (MKDA), ktorá sa dohodla na spoločnom postupe s Mostom-Híd už v lete.

Strana MKDA v tomto postupe zohrá dôležitú úlohu – mala by sa pretvoriť na volebnú stranu, za ktorú budú politici SMK s Mostom-Híd spoločne kandidovať.

Prečo sa hovorí o spoločnej kandidátke a nie o volebnej koalícii? Koalícia by totiž podľa zákona musela získať aspoň sedem percent, aby sa dostala do parlamentu. Kvórum pre stranu je päť percent.

„Spoločná kandidátna listina“

SMK mala v sobotu republikovú radu, po ktorej médiám oznámila, že „sa pokúsi o vytvorenie spoločnej kandidačnej listiny s maďarskými stranami“. Predseda republikovej rady SMK Péter Őry po rokovaní novinárom povedal, že chcú rokovať s Mostom-Híd, ale aj Maďarským fórom Zsolta Simona.

V realite sú však rokovania medzi Mostom-Híd a SMK v pomerne pokročilej fáze a je možné, že strany oznámia dohodu na spoločnom postupe už v najbližších dňoch.

Okrem dohody na tom, že platformou pre spoločnú kandidátku bude volebná strana pretvorená z MKDA, majú obe strany už aj predstavu, ako by mala kandidátka vyzerať.

Dohodli sa napríklad na tom, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Béla Bugár

Most-Híd

SMK

Teraz najčítanejšie