Denník N

Prieskum o spojení PS/Spolu a Za ľudí: hlasy by mohli brať aj SaS, OĽaNO a Sme rodina

Andrej Kiska, Miroslav Beblavý a Michal Truban. Foto N - Tomáš Benedikovič
Andrej Kiska, Miroslav Beblavý a Michal Truban. Foto N – Tomáš Benedikovič

Keby vznikla koalícia strán PS/Spolu a Za ľudí, mala by šancu získať hlasy takmer všetkých voličov, ktorí sa už hlásia k týmto stranám, a mohla by výraznejšie brať aj stranám SaS, OĽaNO či Sme rodina. Tak to aspoň bolo ešte v septembri, pred tým, ako s výzvou na spojenie na sneme strany Andreja Kisku Za ľudí vystúpil Miroslav Beblavý, jeden z lídrov koalície PS/Spolu.

Už v prieskume Focusu, ktorý na začiatku októbra ukázal Beblavý, mala prípadná koalícia spolu 21,7 percenta a bola tesne o pár desatín za Smerom.

V rovnakom čase robil Focus detailný prieskum aj pre reláciu televízie Markíza Na telo s Michalom Kovačičom, televízia čísla teraz zverejnila.

Väčšina voličov PS/Spolu a Za ľudí a aj veľa voličov opozície

Detailné výsledky agentúry Focus teraz neukazujú, koľko ľudí by trojkoalíciu volilo, ale skôr jej potenciál. Zo vzorky všetkých voličov odpovedalo 8 percent opýtaných, že by koalícii dali hlas, a ďalších 19,3 percenta by nad tým uvažovalo (spolu to je 27,3 percenta).

Jasné nie takejto trojkoalícii by povedalo 65,6 percenta.

Keď sa to isté pýtali voličov PS/Spolu a Za ľudí, trojspojenie odmietlo v oboch prípadoch niečo vyše desatiny opýtaných. Zhruba polovica voličov týchto strán povedala, že by im hlas dala, aj keby sa spojili, ďalších zhruba štyridsať percent v oboch prípadoch povedalo, že by hlas zvažovalo.

Voliči PS/Spolu a ani Za ľudí teda možnosť spojenia zásadne neodmietali. Detailné čísla nezverejňujeme, ide totiž o pomerne malé vzorky (pri PS/Spolu zhruba o stovku a pri Za ľudí asi o päťdesiatku respondentov).

Ako je to s voličmi Smeru, Mosta-Híd či SaS a OĽaNO

Zaujímavejšie je, či by nad trojkoalíciou uvažovali voliči iných strán.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko

Teraz najčítanejšie