Denník N

Nie liberálny, Poliaci chcú hlavne sociálny štát. Päť dôvodov, prečo populisti zasa vyhrali voľby

Líder PiS Jaroslaw Kaczyński. Foto - TASR/AP
Líder PiS Jaroslaw Kaczyński. Foto – TASR/AP

Aktualizácia 14. 10. o 15:20h: V Sejme bude mať väčšinu PiS, v senáte opozícia.

Nebol to knockout, ale víťazstvo na body. Tak by sa dali zhodnotiť výsledky nedeľných parlamentných volieb v Poľsku, ktoré vyhrala vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS).

Po sčítaní 99 percent hlasov získala 43,8 percent hlasov. V porovnaní s voľbami v roku 2015 je to nárast o šesť percentuálnych bodov.

V pondelok poobede bolo takmer isté, že to stačí na udržanie si väčšiny v Sejme, teda dolnej komore parlamentu. Po zrátaný 91 percent hlasov mali mať 240 poslancov, na väčšinu treba 231.

Demokratická opozícia sa môže tešiť najmä z toho, že podľa neoficiálnych výsledkov získala väčšinu v Senáte. Ten môže pozdržať zákony PiS, no Sejm má právo ich prehlasovať.

Zdroj – Gazeta Wyborcza

Obrovská účasť

Voľby ukázali, že Poľsko je silno rozdelené. Podľa mnohých „v najdôležitejších voľbách od roku 1989“ bola najvyššia účasť od prvých slobodných volieb v roku 1989 – niečo nad 61 percent. Poliaci stáli v dlhých radoch, aké počas volieb nevideli 30 rokov.

Noví voliči pomohli rovnako PiS aj opozícii. PiS narástla podpora odhadom o dva milióny voličov, no motivovaní boli aj opoziční poslanci.

Viaceré strany si polepšili. Ľavica sa po rokoch dokázala dostať do parlamentu. Poľskí ľudovci spolu s Kukizom získali viac než sa čakalo, rovnako sa do parlamentu prvýkrát dostala aj krajne pravicová, islamofóbna a homofóbna koalícia Konfederácia.  Ak by aj PiS nemala väčšinu v Sejme, zrejme by začala rokovať s nimi.

Ak sa dá hovoriť o porazených, tak je to najsilnejšia opozičná sila Občianska koalícia. Síce získala 27 percent, čo bolo o trochu viac, ako sa čakalo, stále to však bolo o štyri body menej než podpora pre Občiansku platformu a stranu Moderná v roku 2015, čo sú dve hlavné strany v koalícii.

Podľa exit pollov Platforma stratila tretinu voličov z roku 2015, získala však veľa nevoličov.

Zdroj – Gazeta Wyborcza

Hlasov viac, mandátov menej

Opozícia pritom celkovo získala viac hlasov ako Právo a spravodlivosť. V Poľsku však existuje volebný systém, kde sa hlasy preratúvajú takzvanou D´Hondtovou metódou.

Krajina je rozdelená na 39 volebných okruhov. Mandáty do Sejmu sa prepočítajú v každom volebnom obvode pre strany, ktoré v celom Poľsku získali viac ako 5 percent. Tento systém pomáha najsilnejším stranám.

„Zvíťazil generál D´Hondt,“ napísal zástupca šéfredaktora denníka Gazeta Wyborcza Jaroslaw Kurski.

Viacerí preto začali špekulovať, že ak by sa opozícia spojila a kandidovala ako jedna sila, PiS by predbehla. To nie je však také isté – pre niektorých voličov Občianskej koalície by bolo problematické hlasovať za koalíciu, kde by boli aj ľavicové strany.

Na druhej strane voľby do senátu, kde sa hlasovalo v 100 jednomandátových obvodoch, ukázali, že by to bolo reálne.

1. Sociálne balíčky zaberajú

Čím to je, že PiS si podarilo navýšiť podporu? Sociológovia Sławomir Sierakowski a Przemysław Sadura napísali pred voľbami správu Politický cynizmus, kde dopodrobna opisujú motivácie poľských voličov. Vychádzali z prieskumov a focusových skupín na viacerých miestach krajiny.

Podľa nich má PiS momentálne 35 percent starých, „tvrdých“ voličov, ktorí stranu volia dlhodobo. Väčšina z nich ani neuvádza druhú voľbu.

Zhruba 30 percent hlasov (od 27 do 37) získala PiS v každých voľbách od roku 2005. Týchto voličov by sme mohli porovnať s voličmi Donalda Trumpa v USA, dokonca aj percento môže sedieť.

„Najsilnejšia motivácia pre nich je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Kaczyńského Poľsko

Svet

Teraz najčítanejšie