Denník N

Pellegrini si vie predstaviť vládu s Kiskom, prezidentku žiada, aby dala poverenie víťazovi volieb

Keď Peter Pellegrini ohlasoval vznik Hlasu, sľuboval, že strana bude mať transparentný účet. Sľub nesplnil. Foto N - Tomáš Benedikovič
Keď Peter Pellegrini ohlasoval vznik Hlasu, sľuboval, že strana bude mať transparentný účet. Sľub nesplnil. Foto N – Tomáš Benedikovič

Premiér Pellegrini odkázal prezidentke Čaputovej, že by sa mala vrátiť k tradícii a po voľbách poveriť zostavením vlády toho, kto vyhrá voľby.

Vie si volebná jednotka Smeru Peter Pellegrini predstaviť, že by sedel v jednej vláde s Andrejom Kiskom?

„Áno,“ odpovedal premiér v relácii Na telo televízie Markíza, keď dostal možnosť odpovedať iba jediným slovom. Kiskova strana Za ľudí od svojho vzniku vylučuje, že by išla do vlády so Smerom, ale aj s SNS a extrémistami. Kiska vylúčil aj vládu so Smerom bez Fica na čele s Pellegrinim. „Nie, nie, nie,“ povedal bývalý prezident ešte v júni.

„Ak by Smer vyhral voľby, budem sa uchádzať o post premiéra,“ povedal zasa Pellegrini hneď v úvode diskusnej relácie s tým, že po voľbách sa v strane bude hovoriť aj o možnom prevzatí postu predsedu. Po tom, ako Robert Fico prepustil post volebnej jednotky Pellegrinimu, hovoril ešte Pellegrini o poste premiéra opatrnejšie.

„Budeme to riešiť až po voľbách a vtedy, keď sa bude blížiť snem Smeru,“ povedal Pellegrini o tom, či chce byť predsedom Smeru. Dodal, že to nebudú robiť tak ako v opozičnej SaS a že na rozdiel od iných politických strán to nebude verejný boj.

S Kotlebom nie, to radšej nové voľby

Premiér opätovne odmietol, že by v Smere chceli spolupracovať s Kotlebovou ĽSNS:  „Neviem si predstaviť, aby Smer tvoril akúkoľvek koalíciu – či už verejnú, alebo tichú – s Kotlebom,“ povedal Pellegrini s tým, že spolupráca neprichádza do úvahy ani ak by nevedel Smer v prípade víťazstva v parlamentných voľbách zostaviť vládu. V takom prípade by podľa Pellegriniho boli len ďalšie voľby.

„Ak by sme mali visieť na trenírkach od Kotlebových gatí, tak radšej majme nové voľby,“ povedal Pellegrini.

V záverečnom rozstrele Pellegrini povedal áno na otázku, či je Zuzana Čaputová dobrá prezidentka.

Prezidentku však skritizoval za jej výrok, že poverí zostavením vlády toho, kto vyhrá voľby a bude mať v parlamente väčšinu: „Bolo by fér, keby sa pani prezidentka vrátila k pôvodnej tradícii a poverí toho, kto vyhrá voľby, a podmienky stanovila až potom, keď víťaz nebude vedieť väčšinu v parlamente doložiť,“ povedal premiér.

Áno odpovedal Pellegrini aj na otázku, či by bol Marian Kočner vo väzení, aj ak by bol stále premiérom Robert Fico a policajným prezidentom Tibor Gašpar.

Foto N – Vladimír Šimíček

Pellegrini: Zverejnite všetku Kočnerovu komunikáciu

„Je to také lacné teraz povedať, že by teraz nešli, keď ich ministri sedeli štyri roky vo vláde,“ zareagoval Pellegrini na minulotýždňový výrok Bélu Bugára, že ak by mali po minulých voľbách také informácie ako dnes, do vlády so Smerom by nešli.

Premiér v relácii povedal, že keby mal informácie o prepojení Moniky Jankovskej s Marianom Kočnerom, tak by bol proti jej výberu za štátnu tajomníčku.

„Nemôžeme paušalizovať, hovorme o konkrétnych ľuďoch, ktorí zlyhali,“ povedal Pellegrini a dodal, že nemal informácie o tom, že sú v justícii problémové osoby. Preto je podľa neho potrebné sa zamyslieť aj nad kvalitou spravodajských informácií.

Premiér zároveň vyzval novinárov, ktorí majú prepisy z Kočnerovej Threemy, aby všetky správy zverejnili. „Zverejnite raz a navždy všetko,“ povedal.

K vzťahu Antonina Vadalu, ktorého taliansky súd odsúdil za pašovanie kokaínu, a štátnej radkyne Márie Troškovej premiér povedal, že nevie, či ich vzťah mohol mať vplyv na bezpečnosť štátu či úradu vlády. Pellegrini tvrdí, že jeho blízki spolupracovníci po tejto kauze prešli vysokými bezpečnostnými previerkami.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Andrej Kiska

Peter Pellegrini

Prezidentské voľby 2019

Slovensko

Teraz najčítanejšie