Denník N

Orbánova vláda skôr zradí vlastný národ ako Putina, hovorí maďarský opozičný politik

Primátor mesta Hódmezővásárhely Péter Márki-Zay na predvolebnom mítingu. Foto N - Tomáš Benedikovič
Primátor mesta Hódmezővásárhely Péter Márki-Zay na predvolebnom mítingu. Foto N – Tomáš Benedikovič

Moje náboženstvo mi zakazuje kradnúť, vysvetľuje opozičný politik, v čom je iný konzervatívec, ako sú tí vládni.

Súčasný primátor mesta Hódmezővásárhely Péter Márki-Zay (47) vlastní niekoľko univerzitných diplomov, v minulosti pracoval najmä ako ekonóm, päť rokov žil v Kanade a v Spojených štátoch. Považuje sa za konzervatívneho kresťana, je otcom siedmich detí. Primátorom je od jari minulého roku, keď porazil kandidáta vládnej strany Fidesz.

Hlavným sloganom vášho protikandidáta v komunálnych voľbách bolo, že v nedeľu v deň volieb sa skončí vojna a v Hódmezővásárhelyi nastane doba mieru. Zúri tu v meste vojna?

Mnohým to tak zrejme pripadá. Isté je, že za posledný rok a pol sa obyvatelia mesta postavili proti sebe, aj ja viem o rodinách, v ktorých jedna polovica nehovorí s druhou, čo je veľmi smutné. Spor je len o to, kto tú vojnu vyvoláva. Ja som sa ozval proti korupcii, rozkrádaniu alebo na obranu ľudí vyhadzovaných zo zamestnania. Druhá strana mala zjavne pocit, že kým mohli pokojne kradnúť, bolo všetko v poriadku; teraz, keď sa proti tomu niekto ozval, nastala vojna.

Takáto vojna však nezúri len tu, ale po celom Maďarsku.

Je to presne tak. V týchto komunálnych voľbách môže Fidesz veľmi veľa stratiť, rovnako ako aj my. Bol za mnou zástupca nemeckého veľvyslanca, ktorému som vysvetľoval, že v tejto vojne my bojujeme kamennými sekerami, kým druhá strana proti nám nasadzuje tankové divízie. Stačí, ak sa tu v meste pozriete na pomer inzercie na uliciach aj na sociálnych sieťach, na ľudí jazdiacich po meste s predvolebnou reklamou na elektrických kolobežkách. Pomer medzi našimi stranami je zrejmý. Ak k tomu pridáte kampaň v televíziách, rádiách, v regionálnom denníku, vidíte, aký nerovný boj vedieme. A to ešte nehovorím o tom, že nám protistrana ničí a kradne plagáty.

Jednou z vašich predchodkýň bola Éva Tétényi, ktorá v roku 2010 ako nezávislá vyhrala voľby v ďalšej tradičnej bašte Fideszu, v Ostrihome. Orbánova vláda potom štyri roky mesto finančne dusila, než ho dobyla späť. Vám sa tomu podarilo vyhnúť?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Viktor Orbán

Teraz najčítanejšie