Denník N

Ja som dal milión aj Haščák dal milión: ako Trnkovi chýbal jeden hlas na znovuzvolenie

Dobroslav Trnka v decembri 2010. Foto - TASR
Dobroslav Trnka v decembri 2010. Foto – TASR

Slovensko by vyzeralo ináč, ak by Trnka v roku 2010 získal o hlas viac a zostal šéfom prokuratúry. Radičová a jej vláda by skončila už po niekoľkých mesiacoch.

Pasáž, v ktorej Marian Kočner v rozhovore s Dobroslavom Trnkom tvrdí, že za hlasy na jeho zvolenie za generálneho prokurátora zaplatil milión eur a rovnakú sumu dal aj spolumajiteľ Penty Jaroslav Haščák, je v ich rozhovore z najvýbušnejších.

Toto hlasovanie v Národnej rade patrí k pamätným nielen preto, že už krátko po víťazných voľbách takmer padla vláda Ivety Radičovej pre nesúdržnosť štvorkoalíce (SDKÚ, SaS, KDH, Most-Híd). Pamätné je aj preto, že poslanci začali používať mobilné telefóny na fotografovanie svojich hlasovacích lístkov, aby tak mali dôkaz, že nepodrazili vládnu koalíciu. Napriek tomu dodnes nie je jasné, kto vtedy hlasoval za Trnku a nie za koaličného kandidáta Jozefa Čentéša.

Stačil vtedy jeden jediný poslanecký hlas, o ktorom Kočner hovorí, že „bohužiaľ chýbal“, a s Trnkom v úrade dvojnásobného generálneho prokurátora by mnohé v slovenskej politickej histórii vyzeralo ináč. V úrade by bol do začiatku roka 2018.

Ako by napríklad Trnka postupoval v kauze Gorila?

Pripomeňme si teda, čo sa pri voľbe generálneho prokurátora pred deviatimi rokmi dialo.

Iveta Radičová v Národnej rade. Foto – TASR

Je druhá polovica októbra 2010, vláda Ivety Radičovej je vo funkcii ešte len tri mesiace. Nastúpila po štyroch rokoch vlády Roberta Fica, Jána Slotu a Vladimíra Mečiara. Vo funkcii generálneho prokurátora je od roku 2004 Dobroslav Trnka, vo februári 2011 sa mu končí funkčné obdobie. Už na jeseň 2010 sa o ňom vedelo, že je jedným z hlavných aktérov obdobia s prívlastkom Skutok sa nestal.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Dobroslav Trnka

Slovensko

Teraz najčítanejšie