Denník N

Autoritu cirkvi oslabili až pedofilné škandály, tvrdí Írka stojaca na čele LGBTI kampaní

Gráinne Healy na Pride v roku 2015 spolu s kolegami z LGBTI hnutia. Foto - grainnehealy.ie
Gráinne Healy na Pride v roku 2015 spolu s kolegami z LGBTI hnutia. Foto – grainnehealy.ie

Referendum o právach LGBTI ľudí sme mali s Írskom takmer naraz, v roku 2015. Kým na Slovensku prišla k urnám len pätina voličov a referendum bolo neplatné, v Írsku sa väčšina voličov volieb zúčastnila a viac ako tri pätiny z nich hlasovali za to, aby sa gejovia a lesby mohli sobášiť.

Na čele kampane za manželstvá pre všetkých stála v Írsku viac ako desať rokov aktivistka Gráinne Healy. Spolu s kolegami vymysleli napríklad kampaň, v ktorej LGBTI ľudí vyzývali, aby navštevovali politikov a porozprávali im o problémoch, ktorým čelia. Zháňali podporu medzi známymi osobnosťami aj u regionálnych správnych orgánov a zápasili s antikampaňou konzervatívnych kresťanských organizácií a cirkvi.

V rozhovore vysvetľuje, akú dlhú cestu Írsko muselo prejsť, kým mohli manželstvo uzavrieť aj gejovia a lesby.

V roku 2015 ste v Írsku oslavovali úspešné referendum o manželstvách LGBTI ľudí. Podporili vás takmer dve tretiny voličov. Mali ste premyslené, čo budete robiť, ak by to nevyšlo?

Nie, vôbec sme si túto možnosť nepripúšťali. Asi by sme analyzovali, prečo sa to stalo, a opäť by sme sa pustili do práce, aby sme ďalšie referendum vyhrali. Bolo by pre nás veľmi ťažké vrátiť sa medzi ľudí. Ale nakoniec by sme sa do toho museli opäť pustiť.

Trúfnete si odhadnúť, ako dlho by trvalo prijať manželstvá dvoch mužov a dvoch žien, ak by ste referendum prehrali?

Zrejme by nám to trvalo ďalších desať rokov. Ak chcete v Írsku vyhlásiť referendum, nestačí zozbierať určitý počet podpisov, ako je to v iných krajinách. U nás referendum môže vyhlásiť len vláda. Po referende boli ľudia takí unavení z debaty o práve na manželstvo, že ak by sme to referendum prehrali, potrebovali by sme ďalšiu generáciu ľudí, preto tipujem tých minimálne desať rokov.

Na Slovensku sme mali podobné referendum o právach LGBTI ľudí. Počas kampane sa rozhádalo množstvo rodín, kolegov v práci, sociálne siete boli plné hádok a nadávok. Vyzeralo to podobne aj v Írsku?

Niektorí ľudia skutočne mali strach z gejov a lesieb, čo vyvolávalo množstvo hejtov a násilia. Táto nenávisť je súčasťou našej histórie, niektorí ľudia z LGBTI komunity boli dokonca zavraždení. Homosexualitu sme v Írsku dekriminalizovali až v roku 1993. Udialo sa to vďaka jednému Írovi, ktorý vyhral súdny spor v Štrasburgu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

LGBTI

Rodina a vzťahy, Slovensko

Teraz najčítanejšie