Denník N

Slovenské redakcie dostali 39-hodinovú nahrávku, pravdepodobne ide o Gorilu. Penta dáva trestné oznámenie

Viaceré slovenské redakcie a Nadácia Zastavme korupciu dostali odkaz na nahrávku s názvom Záznam Gorila, podpísaná je skupina Anonymous Slovakia. hodín

Záznam je s najväčšou pravdepodobnosťou pravým záznamom z nahrávania v rámci akcie SIS Gorila.

39 hodín

Má 39 hodín, približne dva gigabajty, obsahuje hlasy osôb, ktoré vystupujú aj v známom analytickom prepise.

Záznam sa snažíme overiť.

Penta podáva trestné oznámenie

Na sprístupnenie nahrávok už reagovala skupina Penta: „Akékoľvek nahrávky tohto druhu, bez ohľadu na ich pôvod, sú nezákonným materiálom a nesmú byť zverejňované a používané,“ reagovala skupina pre agentúru TASR.

„Spôsob, akým mali byť údajné zvukové nahrávky sprístupnené redakciám, nesie zjavné znaky páchania trestnej činnosti, a preto podávame trestné oznámenie,“ uviedla Penta v stanovisku. Tvrdí, že s nahrávkami, ktoré sa v týchto dňoch objavujú na verejnosti, je s najväčšou pravdepodobnosťou manipulované, a považuje ich za nedôveryhodné. Penta od začiatku spochybňuje pravosť nahrávky. Nebude sa k nim vyjadrovať, reagovať bude len na oficiálne vyšetrovanie.

Penta chce, aby príslušné orgány zverejnili v plnom znení tzv. znalecký posudok k nahrávkam, o ktorom médiám hovoril bývalý vyšetrovateľ Lukáš Kyselica.

„Máme zásadné pochybnosti o tom, že by uvedený znalecký posudok mohol presvedčivo vyvrátiť podozrenia, že dané nahrávky nie sú upravovaným či inak manipulovaným materiálom,“ tvrdí Penta.

Online Kauza Gorila

Bývalí šéfovia tímu Gorila: Zverejnenie sa očakávalo

Bývalý šéf tímu Gorila Lukáš Kyselica povedal, že ešte nepočul celú nahrávku, ktorú dostali médiá, a preto ju nevie verifikovať. Podľa neho by novinári mali byť opatrní, ak ide o anonymný zdroj.

„Neviem presne, čo prišlo do redakcií. Logika vecí hovorí, že si treba stiahnuť spis na internete a ísť po pasážach a tieto udalosti alebo rozhovory verifikovať. Treba sa tiež pozrieť na to, či sa tam nachádza všetko, či to sedí dátumovo, či to ide chronologicky za sebou a podobne.“

Kyselica hovorí, že zverejnenie Gorily sa očakávalo, pretože je súčasťou spisu Kuciak, s ktorým sa v týchto dňoch oboznamujú procesné strany, preto niekto mohol chcieť tieto udalosti predbehnúť alebo ovplyvniť aj samotné zverejnenie.

„Je to ich názor,“ povedal Kyselica na stanovisko Penty.

Bývalý šéf tímu Gorila a teraz náčelník mestskej polície v Bratislave Marek Gajdoš hovorí, že od začiatku si s kolegami mysleli, že raz príde deň, keď sa aj zvuk Gorily zverejní. Zvuk si vypočuje. „Samozrejme, že ma to zaujíma.“

Gajdoš zatiaľ počul len rozhovor medzi Marianom Kočnerom a Dobroslavom Trnkom. „Nejde o oficiálne odpočúvanie, ale jeden z komunikujúcich si nahral svoj rozhovor s niekým ďalším. Za istých okolností by toto bolo možné použiť ako dôkaz v trestnom konaní.“

Obsah tohto rozhovoru je podľa neho dôležitý hlavne z dôvodu úniku Gorily a tento dôkaz by mal slúžiť aj tímu Gorila, ktorý tento únik vyšetruje.

Polícia nevie, čo dostali redakcie

„Polícia nedisponuje informáciou, aký dokument bol doručený médiám, takže sa k nemu nevieme vyjadriť,“ informuje polícia. Zároveň prezídium odkázalo na Úrad špeciálnej prokuratúry, ktorý kauzu Gorila komunikačne zastrešuje.

Generálna prokuratúra k nahrávke: „Adresátom vašich otázok je polícia, vyšetrovatelia Gorily a dozorový prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry, teda špeciálny prokurátor.“

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár na otázku, čo si myslí o tom, že nahrávku dostali viaceré slovenské médiá, nereagoval.

Predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) po stretnutí s odborármi nechcel reagovať na zverejnenú nahrávku totožnú so spisom Gorila.
„Gorila so mnou a so SNS nemá nič,“ povedal Danko. Na otázku, či bude o tom hovoriť s predsedom Smeru Robertom Ficom, povedal, že sa s ním rozpráva na koaličných radách.

 

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Kauza Gorila

Slovensko

Teraz najčítanejšie