Denník N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter: Stačil týždeň, aby sa ukázali dôsledky tureckej ofenzívy. Erdoğan ju na chvíľu zastaví

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Tento týždeň aj o najnovšom vývoji v Sýrii, o tom, že EÚ a Británia majú dohodu, no brexit stále nie je istý a o favoritoch amerických prezidentských volieb.

Turecká ofenzíva v Sýrii sa na päť dní zastaví. S Erdoğanom to dohodla americká delegácia v zložení viceprezident a minister zahraničia, ktorú pôvodne turecký prezident odmietol prijať.

Čo vyrokovali: Turci dočasne zastavia bojové operácie a dajú tak Kurdom priestor na to, aby sa stiahli z oblasti, v ktorej chce Erdoğan vytvoriť bezpečnostnú zónu.

Na stiahnutie takzvaných Sýrskych demokratických síl by mali dohliadať Američania, ktorí zároveň veria, že dočasné zastavenie bojov sa prenesie do trvalého prímeria na severe Sýrie.

Utekajú a zomierajú: Dočasné prímerie prichádza po ôsmich dňoch ofenzívy, počas ktorých sa začali napĺňať mnohé negatívne predpovede toho, čo môže priniesť. Boje na severe Sýrie už priniesli desiatky mŕtvych. Ide hlavne o kurdských bojovníkov a civilistov.

Viac ako 300-tisíc ľudí navyše utieklo zo svojich domovov. Minulosťou je aj kurdská autonómia. Kurdi si totiž na pomoc v boji proti Turkom zavolali sýrsku armádu.

Prečo to urobili, vysvetlili jednoducho a jasne: Ak si máme vybrať medzi kompromisom a genocídou, vyberáme si život.

Čo s teroristami: Európa sa s najväčšími obavami pozerá na to, ako z väzení a utečeneckých táborov utekajú členovia Islamského štátu a ich rodiny.

Arabsko-kurdské Sýrske demokratické sily totiž nemajú dosť ľudí na to, aby zvládali boj proti silnej tureckej armáde a zároveň strážili teroristov a ich rodiny.

Milície ešte pred tureckým rozhodnutím o zastavení bojov oznámili, že sa definitívne budú sústrediť na to prvé. A zároveň pozastavili operácie proti tomu, čo z IS v Sýrii zostalo.

Ďalšie dôsledky: Z amerického ústupu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Americké voľby 2020

Nezávislosť Katalánska

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter

Vojna v Sýrii

Svet

Teraz najčítanejšie