Denník N

O umení mala romantické predstavy, dnes už autorka najlepšej slovenskej maľby vie, ako je to naozaj

Maliarka Lucia Oleňová. Foto N – Vladimír Šimíček
Maliarka Lucia Oleňová. Foto N – Vladimír Šimíček

Lucia Oleňová tento rok získala ocenenie v súťaži Maľba 2019. V bratislavskej galérii Ateliér XIII práve otvorila sólovú výstavu.

O tom, že bude robiť umenie, vraj vedela už dávno. Niežeby mala nejakú istotu. Iba to tušila, lebo ju to k nemu stále priťahovalo, bez ohľadu na okolnosti.

Keď ju dvakrát vypoklonkovali z prijímačiek na Vysokú školu výtvarných umení s hodnotením, po ktorom by iste mnohí definitívne s maľovaním skončili, neodradilo ju to. Naopak, ešte viac ju to motivovalo: pracovať na sebe a dôverovať si, to hlavne.

Koncom septembra jej maľbu medzinárodná porota označila za najlepšiu v súťaži Maľba 2019, ktorú každoročne vyhlasuje Nadácia VÚB. Pred pár dňami otvorila aj samostatnú výstavu v bratislavskej galérii Ateliér XIII s názvom Corpus Anima.

„To, ako maľujem teraz – to je čosi, čo som vždy veľmi chcela, no bála som sa toho. Už sa nebojím,“ hovorí Lucia Oleňová.

Kurátorkou výstavy Lucie Oleňovej Corpus Anima v Ateliéri XIII je Martina Ivičič. Výstavu môžete vidieť do 6. decembra. Foto – Viki Kollerová

Súčasťou vernisáže výstavy bola aj performancia zoskupenia Marína Abramovič Po Sebe Neupratuje. Foto – Viki Kollerová

Lucia Oleňová viacero svojich starších malieb rozstrihala a zošila. Foto – Viki Kollerová

Staršie maľby sa premenili na objekty pripomínajúce ľudskú kostru. Dopĺňajú ich aj tušové kresby. Foto – Viki Kollerová

Na výstave sú aj najnovšie maľby z tohto roka. Primavera, 2019. Foto – archív L. O.

Lucia Oleňová. Foto – Viki Kollerová

Je to zodpovednosť

Výstavu v Ateliéri XIII dohodla dávno predtým, než mohla čo i len tušiť, že vyhrá súťaž o najlepšiu maľbu.

„Vtedy som ešte nič neznamenala,“ hovorí so smiechom a preháňa. Vôbec si nemyslí, že teraz ju už všetci poznajú, no cíti väčšiu nervozitu, ako jej novú tvorbu diváci prijmú, a je rada, že výstavu premyslela ešte pred súťažou, vo väčšom pokoji.

„Kým si človek čosi robí iba v ateliéri, je to iné. Len čo som aj ja začala mať prvé výstavy, pocítila som väčšiu zodpovednosť – najmä voči sebe. Zvyšujem si nároky a neustále prehodnocujem, či to, čo ukážem, je naozaj to, čo ukázať chcem,“ hovorí Lucia Oleňová.

Do Ateliéru XIII v pasáži na Panskej nedoniesla iba diela, ktoré by možno diváci očakávali na základe jej víťaznej maľby, ale aj menšie formáty, akvarelové štúdie, tušové kresby, zošívané maľby, ktoré sú už viac objektmi než maľbami, a najnovšie plátna, ktoré vytvorila tento rok. Súčasťou vernisáže bola aj performancia skupiny Marína Abramovič Po Sebe Neupratuje, vytvorená špeciálne pre túto príležitosť.

„Zaujíma ma

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Kultúra

Teraz najčítanejšie