Denník N

Iránky na futbale: víťazstvo žien alebo cynické divadielko režimu?

Iránky na zápase na teheránskom štadióne Azadi. Foto – TASR/AP
Iránky na zápase na teheránskom štadióne Azadi. Foto – TASR/AP

Zákaz žien na futbalových zápasoch je výmyslom klerikov, ktorí si radi osvojili všetci, čo si myslia, že ženy majú sedieť doma a stýkať sa len s príbuznými.

Vizuálne to bolo skutočne mocné. Odhodlané ženy, niektoré so šatkami pripomínajúcimi iránsku zástavu, povzbudzovali svoj národný tím v zápase proti Kambodži. Tie fotografie boli krásne, takmer reklamné. A bol k nim pridaný aj silný príbeh. Po prvýkrát za 40 rokov zákazov sa ženy mohli prísť pozrieť na futbalový zápas. Žiadali o to dlho, napokon uspeli.

Tento príbeh má, samozrejme, viacero rovín, a čím hlbšie sa doň ponoríte, tým viac vám tie fotografie budú pripadať ako šikovná propaganda iránskeho režimu, i keď aj tým ženám veľmi želáte, že si mohli svoje fanúšikovstvo vyskúšať aj naživo.

Hoci iránska vláda ústami svojho ministra práce a sociálnych vecí Alího Rabieího celú udalosť prezentuje ako interné rozhodnutie režimu, nie je to pravda. Bolo to rozhodnutie vynútené, a to veľmi tragicky. Zmena 40 rokov existujúceho zákazu, ktorý však nemá žiadnu oporu v iránskej legislatíve – ide len o „tradíciu“ –, bola vyvolaná samoupálením Sahar Chodajáriovej, prezývanej aj „modré dievča“ podľa farieb jej obľúbeného tímu.

29-ročná žena takto skončila vlastný život pred budovou súdu na protest proti polročnému trestu za to, že sa na zápas svojho tímu pokúsila dostať preoblečená za muža. Keďže iránsky súd ju nemohol odsúdiť za to, že prišla na futbal, lebo to nemá oporu v zákone, vytiahol na ňu, že porušila predpisy o odievaní žien a správala sa urážlivo k futbalovým funkcionárom a zasahujúcim policajtom.

To už sa zdalo príliš aj medzinárodnej futbalovej organizácii FIFA, ktorá Iránu nariadila, aby na kvalifikačný zápas na majstrovstvá sveta 2022 pustil aj ženy.

Viacnásobné pokrytectvo

Ženské aktivistky však tvrdia, že postoj FIFA je rovnako pokrytecký ako akcie iránskej vlády.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Konflikt USA vs Irán

Komentáre, Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie