Denník N

Trestný právnik: Zverejnenie nahrávky Gorila nemusí mať vplyv na vyšetrovanie

Dôležité je to, akou nahrávkou disponujú orgány činné v trestnom konaní, pretože iba tá môže byť použitá ako dôkaz v trestnom konaní, vraví právnik Miloš Deset.

Docent trestného práva Miloš Deset hovorí aj o tom, kedy možno nahrávky využiť ako dôkaz. Ako je to s Gorilou, rozhovorom Kočner – Trnka či prípustnosťou Threemy.

Od stredy riešime nahrávku Gorily. Dostali ju viaceré redakcie. Môže to nejako ovplyvniť vyšetrovanie, keďže polícia zrejme tú istú nahrávku má od minulého roka?

Myslím si, že samotné medializovanie nahrávky Gorila zásadnejší vplyv na vyšetrovanie mať nemusí. Na posúdenie otázky zákonnosti dôkazu totiž nie je podstatné, či je o ňom verejnosť informovaná alebo nie. Zákonnosť je vlastnosť dôkazu, ktorá je determinovaná úplne inými faktormi.

Je pre vyšetrovanie dôležité, či sa tá policajná a mediálna nahrávka zhodujú? O to viac, keď už vieme, že policajti nahrávku nechali preskúmať znalcom a ten potvrdil jej pravosť? 

Dôležité je to, akou nahrávkou disponujú orgány činné v trestnom konaní, pretože iba tá môže byť použitá ako dôkaz v trestnom konaní. Ak bola pravosť tejto nahrávky preskúmaná v rámci znaleckej expertízy, pre orgány činné v trestnom konaní to znamená, že majú jeden z kľúčových dôkazov vo vyšetrovaní.

Teraz hovoríme o nahrávke Gorily. Pred pár dňami bola zverejnená nahrávka Mariana Kočnera s Dobroslavom Trnkom. O čom svedčia takéto úniky?

Úniky informácií z prebiehajúcich vyšetrovaní sú vždy problematické a nijako by som ich nezľahčoval. Ale myslím si, že v prípadoch, o ktorých hovoríte, nemusí ísť o úniky z vyšetrovania zo strany orgánov činných v trestnom konaní. Rozšíril by som okruh osôb, ktoré týmito materiálmi mohli disponovať.

USB kľúč s nahrávkou Gorily sa predsa našiel pri domovej prehliadke v dome Mariana Kočnera na jeho pracovnom stole, nebol uložený v trezore. Jeho mobil vydal polícii Peter Tóth. Ktovie, koľko kópií týchto materiálov si Marian Kočner urobil, keď bol ešte na slobode? Môžeme sa preto iba zamýšľať, kto mohol s týmito materiálmi prísť do styku a kto mohol mať záujem na ich zverejnení. Možností je viac.

Už som spomenula nahrávku Kočner – Trnka. Čo ste si o nej pomysleli ako docent, ktorý učí na katedre trestného práva?

Prvá emócia bola taká, že som bol z toho znechutený.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Kauza Gorila

Marian Kočner

Monika Jankovská

Rozhovory

Slovensko

Teraz najčítanejšie