Denník N

Ľaľa, ľaľa – ako sa Oravci zo Zázrivej zľakli vzduchoplavcov v balóne

Balóny pri vzlete na pretekoch vo Švajčiarsku. Reprofoto N - Ján Krošlák
Balóny pri vzlete na pretekoch vo Švajčiarsku. Reprofoto N – Ján Krošlák

V Zázrivej nezabudli na to, ako v ich obci pred 110 rokmi pristáli odvážni francúzski vzduchoplavci, ktorí z Zürichu vyrazili na svetové preteky. Na ich počesť vybudovali pamätník.

Október 2019. Na okraji Zázrivej sa schádzajú ľudia a prichádzajú autá, jedno z nich má francúzsku diplomatickú značku. Starosta v kroji manažuje ľudovú hudbu a ľudí pozýva bližšie k pieskovcovému insitnému reliéfu s nápismi v slovenčine a vo francúzštine.

Na kameni sú vytesaní vzduchoplavci vypadávajúci z nakloneného balóna. Na veľkej informačnej tabuli sa zasa na dobových fotografiách vznášajú štartujúce balóny odvážnych vzduchoplavcov.

Prvá radkyňa francúzskeho veľvyslanectva v Bratislave Marion Dehais sa pri otázke, či sa dlho rozhodovala o príchode do Zázrivej, usmieva a opakuje „no, nooo,“ – v žiadnom prípade.

„Aký bol prvý pocit, keď som sa dozvedela o tomto krásnom projekte v Zázrivej? Boli sme veľmi dojatí, že spomienka na našich pilotov znovu ožila. Pre nás je veľmi dôležité, aby sa o tom Slováci aj turisti dozvedeli.“ Marion Dehais slovné spojenie „veľmi dojatí“ zopakuje ešte niekoľkokrát.

Pred 110 rokmi v Zürichu

Celý príbeh sa začal v októbri 1909 vo švajčiarskom Schlierene pri Zürichu, kde sa stretlo množstvo balónov aj s posádkami. Cieľom vzduchoplavcov bolo doletieť čo najďalej, išlo o účastníkov najstaršieho preteku

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko

Teraz najčítanejšie