Denník N

Za Mečiara na hulváta, za Dzurindu na Haščáka (udalosti týždňa)

Štrasser, Petková, Choleva, Vašečka a Janček vyberajú udalosť, prešľap a podcenený moment týždňa.

Ján Štrasser, spisovateľ

Udalosť desaťročia

Po dlhých ôsmich rokoch môžeme Gorilu nielen vidieť v písmenách, ale aj počuť. Pridaná hodnota je obrovská. S pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou priraďuje k záznamu o páchaní protiprávnej, protispoločenskej a protištátnej činnosti hlasy jej konkrétnych aktérov z najvyššieho politického a podnikateľského prostredia.

Tí, ktorých sa Gorila bezprostredne týka, tvrdia, že ide o podvrh, a keby aj hneď nebol, nahrávka sa pred súdom nemôže použiť ako dôkaz, lebo nebola získaná zákonným spôsobom. Tento typ argumentácie už pred päťdesiatimi rokmi lapidárne opísal Karel Kryl siedmimi slovami v legendárnej piesni Veličenstvo Kat: „Na rohu ulice vrah o morálce káže.“

Apropo, počas druhej svetovej vojny britskí kryptografi na čele s Alanom Turingom rozlúštili nemecký tajný kód Enigma, čím závažne prispeli k porážke nacistického Nemecka. Kvízová otázka: akým spôsobom ho získali?

Prešľap týždňa 

V pondelok sa poslanec NR SR Andrej Hrnčiar (Most-Híd) vyjadril, že nepodporí opozičný návrh, aby bol zvolaný mimoriadny branno-bezpečnostný výbor k nahrávke medzi Trnkom a Kočnerom. Povedal doslova: „Asi nie je normálne, aby sa koaličný poslanec podpisoval pod nejakú aktivitu s opozičnými poslancami.“ Zrejme je normálne, aby koaličný poslanec strkal hlavu do piesku, keď sa prevalí jeden z najbrutálnejších dôkazov rozvratu štátu. Vo štvrtok sa výbor uskutočnil a pán Hrnčiar sa bez ostychu postavil pred novinárov, aby ich o zasadnutí informoval. Myslím, že hlava pána poslanca nebola v piesku, ale v niečom úplne inom.

Citát týždňa

„Médiám ide viac o divadlo ako o pravdu.“

Robert Fico v stredu po „tlačovke“ Smeru – SD k nahrávke Gorily.

Pre veľký úspech ešte raz Karel Kryl a jeho Veličenstvo Kat: „Na rohu ulice vrah o morálce káže.“

 

Zuzana Petková, riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu

Udalosť týždňa

Gorila prehovorila. Najväčšia korupčná kauza Slovenska je na webe už aj vo zvuku. Hlasy podobné Jaroslavovi Haščákovi z Penty, exministrovi Jirkovi Malchárkovi a ďalším sa bavia o úplatkoch, privatizácii a praní peňazí. Ponúka sa hneď niekoľko teórií

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Udalosti týždňa

Slovensko

Teraz najčítanejšie