Denník N

Maďarské strany sa dohodli na spoločnej kandidátke s názvom „Strana regiónov Most MK“

Árpád Érsek, Ábel Ravasz a László Sólymos. Foto - N a TASR
Árpád Érsek, Ábel Ravasz a László Sólymos. Foto – N a TASR

Kandidátku zrejme povedie človek z Mosta-Híd, nie však Béla Bugár. Hovorí sa o Árpádovi Érsekovi, podpredsedovi strany Ábelovi Ravaszovi či ministrovi životného prostredia Lászlóvi Sólymosovi.

Delegácie Mosta-Híd, Strany maďarskej komunity a malej Maďarskej kresťanskodemokratickej aliancie sa dohodli na spoločnej kandidátke do parlamentných volieb. Dohodu však ešte musia potvrdiť vedenia strán. Denník N o dohode informoval už v sobotu.

„Intenzívne rokovania, ktoré strany Most-Híd, MKDSZ-MKDA a SMK viedli počas tohto týždňa, boli ukončené spoločným návrhom. Strany sa dohodli na tom, že do parlamentných volieb v roku 2020 pôjdu na kandidátnej listine spoločnej volebnej strany,“ vyhlásili strany.

Kandidátka sa bude volať „Strana regiónov Most MK“ a vznikne premenovaním malej Maďarskej kresťansko-demokratickej aliancie, ktorá bude plniť úlohu volebnej strany.

Znamená to, že kandidátke bude stačiť na vstup do parlamentu 5 percent hlasov. Dvoj- a trojkoalície podľa zákona potrebujú 7 percent.

Líder? Asi z Mosta-Híd

Detaily dohody zatiaľ nie sú známe. Strany zatiaľ informovali o tom, že vytvoria spoločný kampaňový štáb a budú mať spoločný volebný program. Kandidáti na spoločnej kandidátnej listine musia akceptovať hodnotové rozdiely medzi SMK a Mostom a navzájom nemôžu viesť antikampaň.

Ako informovali v tlačovej správe, strany zabezpečia kvóty aj pre kandidátov iných národností. To bola zrejme podmienka Mosta-Híd, ktorý sa v posledných rokoch orientuje aj na voličov rusínskej národnosti zo severovýchodného Slovenska.

Most-Híd a SMK by po voľbách v parlamente mali vytvoriť spoločný poslanecký klub. Predsedovia strán sa dohodli, že nebudú na čele kandidátky, podľa informácií Denníka N by nemali byť ani v prvej desiatke.

Kto by teda kandidátku mal viesť? Vyzerá to tak, že to bude politik z Mosta-Híd. Hovorí sa o ministrovi dopravy Árpádovi Érsekovi či podpredsedovi strany Ábelovi Ravaszovi, ktorý však niektorým politikom z SMK prišiel málo známy. Uvažuje sa aj o ministrovi životného prostredia Lászlóovi Sólymosovi.

Strany by si mali miesta na kandidátke rozdeliť rovnakým pomerom, teda približne na polovicu medzi Mostom-Híd a SMK. Mimo tohto pomeru budú na kandidátke ľudia iných národností (a najmä rusínski politici majú bližšie skôr k Mostu), ich počet bude dvojciferný. Okrem toho sa na kandidátke objaví aj pár mien z MKDA, ktorá má tiež bližšie k Mostu-Híd. Jej predseda Csaba Fehér by mal byť na zvoliteľnom mieste.

Most a SMK zatiaľ nevylučujú ani spoluprácu s ďalšími maďarskými subjektmi. Béla Bugár povedal, že na rokovanie pozvú minimálne hnutie Spolupatričnosť. Na otázku, či mu neprekáža ich podmienka z minulosti, aby na spoločnej kandidátke maďarských strán nebol on ani niektorí iní členovia Mosta-Híd odpovedal, že je to v poriadku.

„Napriek tomu ich môžeme pozvať na rokovanie. Ak budú mať znova túto podmienku, to je ich problém, nie náš,“ dodal.

Predseda strany SMK József Menyhárt a predseda Mosta-Híd Béla Bugár. Foto – TASR

Doteraz sa dohodnúť nevedeli

SMK sa s Mostom-Híd dlho dohodnúť nevedeli. Rokovania o spoločnom postupe v regionálnych či parlamentných voľbách doteraz padali na osobných animozitách a vzájomných útokoch v lokálnych médiách.

SMK mala túto sobotu republikovú radu, po ktorej médiám oznámila, že „sa pokúsi o vytvorenie spoločnej kandidačnej listiny s maďarskými stranami“. Most v zápätí uviedol, že rozhodnutie SMK rokovať hodnotí pozitívne.

„Štyri mesiace pred parlamentnými voľbami nepotrebujeme ďalšie subjekty, ktoré síce hlásajú jednotu a spoluprácu, ale dosiahnuť to nedokážu,“ napísala strana Bélu Bugára. Išlo o narážku na nové hnutie Összefogás-Spolupatričnosť, ktorého vznik nedávno ohlásili dvaja členovia SMK: Edit Bauer a Örs Orosz.

Spolupatričnosť vznikla už ako piata strana oslovujúca maďarskú menšinu, tieto strany však súperia o čoraz menšiu skupinu voličov.

Počet ľudí, ktorí sa hlásia k maďarskej národnosti, klesá. Medzi sčítaniami obyvateľstva v rokoch 2001 a 2011 poklesol z 520-tisíc na 458-tisíc a pokračovanie tohto trendu sa čaká aj po sčítaní v roku 2021. Obyvatelia južných okresov navyše chodia voliť čoraz menej. V absolútnom počte volilo v roku 2016 „maďarské strany“, teda Most-Híd a Stranu maďarskej komunity, približne o 50-tisíc voličov menej.

Posledné prieskumy posielali Most-Híd aj SMK mimo parlamentu. Podľa septembrového Focusu by Most-Híd volilo 4,1 percenta voličov, SMK niečo vyše troch percent.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Maďarské strany na Slovensku

Most-Híd

Voľby 2020

Slovensko

Teraz najčítanejšie