Denník N

O novej obličke sa dozvedel v trolejbuse, funguje s ňou už 16 rokov

Rastislav Granec. Foto - archív R. G.
Rastislav Granec. Foto – archív R. G.

Architekt Rastislav Granec má 45 rokov. Lekári mu pri vyšetrení najskôr nechtiac poškodili obličky, vďaka transplantácii môže fungovať ako zdravý človek.

Kedy sa začali vaše problémy s obličkami?

Doktorka mi v detstve našla zvýšené bielkoviny v moči, ale nešlo o nič vážne, tak ma len ďalej sledovala. Vysvetľovala mi to tým, že som v puberte zrejme prudko vyrástol a obličky za tým nestíhali.

Potom sa istý lekár rozhodol, že sa na to pozrie lepšie, a navrhol biopsiu obličky. Tá sa robí tak, že sa do obličky pichne ihla, vytiahne sa ňou kúsok tkaniva a tkanivo sa preskúma. Dodnes si myslím, že tam niekde začal môj skutočný problém s obličkami, ktorý vyvrcholil transplantáciou.

Prečo?

Lebo v nemocnici mi tú biopsiu urobili bez sonografie. Mal som dojem, že na mne skúšajú akýsi experiment. Potrebovali až osem vpichov, kým sa konečne trafili. Medzitým mi však zasiahli cievu, ktorá vyživuje obličky.

Ležal som na oddelení a v priebehu dvoch dní mi začala oblička krvácať smerom do močového mechúra. Takmer som vykrvácal. Zrazu som močil krv a tá zvyšná sa v mechúre zrazila, čiže vyzerala ako puding. Bolo to strašné, myslel som si, že tie bolesti neprežijem.

Kde ste skončili?

Na jednotke intenzívnej starostlivosti na Ulici Fraňa Kráľa, kde mi podali transfúziu aj plazmu. Aby toho nebolo málo, plazma bola zlá, po expirácii. Dostal som na ňu alergiu, opuchol som, takmer som zomrel. Okamžite ma sanitkou previezli do inej nemocnice, kde ma zachránili normálnou plazmou. Tamojší lekár mi vlastne zachránil život. Ako som sa dozvedel, dnes už nerobí na Slovensku, ale údajne v USA.

Následne vám zlyhali obličky?

Ešte nie. Keď som mal asi 18 rokov a začínal som žiť, lekárovi, ktorý mi robil biopsiu, napadlo, aby mi obličky ešte skontrolovali angiografiou, čo je metóda, ktorou sa dá zobraziť cievne riečisko v orgáne. Na snímke to vyzerá ako strom. Aby mohli úkon urobiť, podali mi kontrastnú látku a práve tá mi po čase odpálila obe obličky.

Prečo si myslíte, že na vine bola kontrastná látka?

Povedala mi to moja nefrologička. Vysvetlila mi, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Nezaradené, Slovensko, Zdravie

Teraz najčítanejšie