Denník N

650 dôvodov, prečo bola Gorila v parlamente

Oligarchovia si ešte nikdy nedovoľovali toľko ako dnes. A občania na nich ešte nikdy neboli takí alergickí ako dnes.

Autor je predsedom hnutia Nova

Slovenskí oligarchovia si ešte nikdy nedovoľovali toľko ako počas druhej Ficovej vlády. Nikdy v minulosti neboli takí drzí a sebavedomí, aby verejne poučovali parlament, o čom môže rokovať a o čom nesmie. Nikdy v minulosti sa neodvážili verejne poučovať orgány činné v trestnom konaní, ktorých svedkov môžu vypočuť počas vyšetrovania a ktorých by rozhodne nemali. Ak na niečo bola dobrá mimoriadna schôdza národnej rady k (ne)vyšetrovaniu Gorily, tak práve na toto: aby sme sa presvedčili, ako ďaleko je schopná zájsť kasta nedotknuteľných. A ako hlboko dokáže pred ňou klesnúť štátna moc.

Jaroslav Haščák to predpovedal už v roku 2006: „Fakt je taký, že my Fica financujeme osem rokov. Ťažko si teraz predstaviť, že Fico vyštartuje proti nám v niečom, čo by malo trestnoprávny rozmer,“ – hovoril v konšpiračnom byte na Vazovovej pred nástupom prvej Ficovej vlády, počas ktorej potom tajná služba a polícia kauzu úspešne tutlali.

S rovnakou „úlohou“ sa dnes borí aj špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Len vďaka zverejneniu spisu na internete to má ťažšie. A tak sa pred poslancami pochválil, že už vypočul 650 svedkov… Len toho jedného nie a nie, ktorý bol vo vedľajšom byte na Vazovovej a ktorý by dokázal definitívne potvrdiť pravdivosť spisu. Alebo vyvrátiť? To asi nie, v tom prípade by bol určite predvolaný medzi prvými. Je dobré vedieť, že na nezbavenie mlčanlivosti kľúčového svedka nemá špeciálny prokurátor žiaden argument. To je druhý dôvod, prečo mala mimoriadna schôdza o Gorile zmysel.

Podajte na mňa trestné oznámenie! – opakoval Dušan Kováčik na kritiku, že svoju „taktiku“ ničím nedokáže vysvetliť. Možno by sa aj našiel vhodný paragraf v Trestnom zákone, ale ako by také trestné oznámenie asi dopadlo v štáte, ktorý oveľa závažnejší zločin, samotnú Gorilu, nedokáže kompetentne vyšetriť? Dnes to preto žiaden zmysel nemá. Ale tak, ako si oligarchovia nikdy v minulosti nedovoľovali toľko ako dnes (verejne poučovať štátnu moc, zastrašovať kritikov), zároveň platí, že bežní ľudia na nich nikdy neboli takí alergickí ako dnes.

Podľa agentúry MVK považuje vplyv oligarchov za najväčší problém spoločnosti väčšina opýtaných. Ľuďom to prekáža viac ako stav zdravotníctva, ako obava o vlastnú životnú úroveň, ako prílev migrantov do Európy či dianie na Ukrajine. To je tretí dôvod, pre ktorý bola Gorila v parlamente.

A možno by sa tých dôvodov našlo aj 650, no kľúčový je jeden: slovenskí oligarchovia musia vedieť, že aj keď sa ich svinstvá nebudú vyšetrovať, nie všetci sa nechajú umlčať. A keď bude odvážnych ľudí pribúdať, jedného dňa sa to zlomí.

 

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Komentáre

Teraz najčítanejšie