Denník N

Bez čerpadla na srdce nemôže vyjsť z domu. Chodí do fitnes a dúfa, že čoskoro mu nájdu nové srdce

František Šipka. Foto - archív F. Š.
František Šipka. Foto – archív F. Š.

Zatiaľ žijem. A ako dlho? To už zariadi osud, vraví s pokorou 31-ročný František Šipka z Košíc, ktorý je pre zlyhávajúce srdce na čakacej listine na transplantáciu nového orgánu.

Odkedy viete, že vaše srdce nie je v poriadku?

Mal som asi 20 rokov, keď som trénoval deti hádzanú, potom som si dal pauzu. V lete som dostal zápal pľúc, ktorý som vyležal. Zrazu prišlo sychravé obdobie a mal som pocit, že sa mi nedá dobre dýchať.

Lekár ma poslal na röntgen, odtiaľ ma poslali na pľúcne a tam mi zistili, že mám zväčšené srdce. Vtedy sa začal prvý kolotoč, mesiac som preležal v nemocnici. Mojím šťastím v nešťastí bolo, že srdce síce zlyhávalo, ale telo ako také vďaka dlhodobému športovaniu a solídnej kondícii vládalo. Nakoniec som dostal kardiostimulátor.

Nasledovalo pár rokov relatívneho pokoja?

Dával som sa dokopy, nejaký čas som nepracoval, ale po roku som opäť začal trénovať deti, a teda sa aj riadne hýbať. Až do roku 2016 sa nič vážne nedialo.

Keď som však koncom toho roka šiel na výlet do Nemecka, spozoroval som prvé problémy, napríklad som nevládal chodiť a dýchať. Po návrate domov som skončil v nemocnici, kde ma odvodnili, a opäť som fungoval normálne. V tom čase som pracoval ako prepravca kontrastných látok, moja pracovná doba bola väčšinou v noci.

Koncom roku 2017 som dostal chrípku. Mala ľahší priebeh, lebo som bol zaočkovaný, a vyležal som ju. V roku 2018 sa už začal celý kolotoč zdravotných problémov. V januári som dostal prvú arytmiu. Doktor mi vysvetlil, že mi musia spraviť výboj, aby mi nahodili správny sínusový rytmus srdca.

Lenže arytmie nezmizli.

Ďalšia prišla už o štyri dni a spolu sa to zopakovalo sedemkrát. Vtedy sa lekári rozhodli urobiť mi abláciu srdca, čo znamenalo, že preťali nervovú cestu, ktorá spájala pravú predsieň s ľavou komorou. Neustále však pribúdali ďalšie choroby a zápaly.

Keď som po dvoch mesiacoch v nemocnici prišiel domov, nevládal som chodiť, dýchať ani jesť. Už to bolo najmä o tom, či sa v danej chvíli najem alebo radšej nadýchnem.

V lete som šiel na kontrolu do nemocnice a domov ma už nepustili. Ležal som tam, lebo sa ma snažili nejako posilniť a dať dokopy. Potrebovali mi totiž do tela implantovať prístroj s názvom HeartMate 3. Udialo sa tak 28. mája minulého roka.

Lekári mi vysvetľovali, že laicky ide o akési čerpadlo, ktoré vám nejaký čas udrží funkčné srdce.

Áno, ide o čerpadlo, respektíve o pumpu. Funguje na báze malej turbíny, ktorá z ľavej komory tlačí krv do aorty.

V praxi to vyzerá tak, že všade, kam sa pohnem, mám pri sebe kabelu s riadiacou jednotkou napojenú na baterky. Bez tohto prístroja by som nedokázal fungovať. Mojou oficiálnou diagnózou je totiž dilatačná kardiomyopatia, teda zápal srdcového svalu.

Vašou jedinou šancou na prežitie je teda nové srdce od darcu?

Žiaľ. Na čakacej listine

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Slovensko, Zdravie

Teraz najčítanejšie