Denník N

Ekonomický newsfilter: Johnsona fackujú, a ešte stále môže vyhrať

Komplexné IT riešenia. Kompletne od VNETu. Poďme robiť biznis spolu v časoch ktoré sa menia

Dobrý deň,

máme za sebou rušný víkend. Britský premiér sa síce zachoval detinsky, no jeho krajina by tento týždeň mohla nájsť rozumné východisko. Ekonomický newsfilter má 1221 slov, je na 5 minút čítania. Pripravil ho Oliver Brunovský.


1. Hra o brexit je stále bez rozuzlenia

Britský premiér Boris Johnson prehráva v dolnej snemovni jedno hlasovanie za druhým.

V sobotu síce trucoval, ale napokon urobil, čo mu parlament prikázal: poslal predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi žiadosť o odklad brexitu. Šalamúnsky ho nepodpísal, no napriek tomu jeho cieľ, že Británia odíde z EÚ k 31. októbru, stále žije.

Štyri možné ďalšie scenáre:

  • Ak by všetko išlo dobre, britský parlament by tesnou väčšinou schválil vyrokovanú novú dohodu s Úniou. Schválil by ju aj Európsky parlament, a to všetko by sa stihlo ideálne ešte tento týždeň. Za tento scenár hovorí, že na oboch stranách Kanála majú brexitu všetci plné zuby.
  • Pri veľmi tesnej Johnsonovej väčšine hrozí aj plán B, a to ak by sa niektoré hlasovanie do konca októbra nestihlo. Parlament už totiž Johnsonovi dáva najavo, kto diktuje hru. Preto je dosť pravdepodobný aj brexit s dohodou do konca januára, aby si britskí poslanci s Johnsonom všetko poriadne dohodli.
  • Labouristi, Johnsonovi oponenti, zacítili šancu na opakované referendum. Nemajú síce dosť hlasov, no cez víkend už v Británii za nové hlasovanie demonštrovalo až milión Britov. Ešte stále teda nemožno úplne vylúčiť ani návrat úplne na začiatok.
  • Britániu pred tvrdým brexitom chráni síce nepodpísaná, ale zrejme platná žiadosť o odklad o tri mesiace, ak do konca októbra nedôjde k schváleniu dohody. Lenže ešte stále sa môže stať aj to, že sa zblázni niekto na kontinente a povie Britom – choďte, hoci aj bez dohody.
Foto – TASR/AP

2. Lubyovej 1,7 miliardy z eurofondov chcú presunúť pod Érseka

Eurofondy na výskum a inovácie, ktoré má rozdeľovať ministerstvo školstva, sa od čias škandálov za ministra Plavčana takmer vôbec nehýbu.

Po šiestich rokoch sa z dvoch miliárd vyčerpalo sotva 12 percent a sto miliónov už prepadlo. V programe je však naďalej voľných 1,7 miliardy eur.

Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši pripravuje ich presun pod ministerstvo dopravy, teda technicky zlúčenie s operačným programom na výstavbu diaľnic a železníc, kde je čerpanie vysoké. Plán je, že spriemerované čerpanie by Brusel mohol uznať a upustiť od škrtania peňazí.

Ministerka školstva Martina Lubyová bola pôvodne proti, no minulý týždeň to už akceptovala ako „účtovné riešenie“.

Kde je problém:

  • Po škandalóznom schvaľovaní projektov pre firmy, ktoré s výskumom ani inováciami nemali nič spoločné, má školstvo problém nájsť hodnotiteľov, ktorí by sa pod projekty podpísali
  • Lubyová sa síce vyhovára na Plavčana, no sama je vo funkcii vyše dvoch rokov a mala dosť času, aby čerpanie zrýchlila
  • Rašiho úrad pritvrdil už pred pol rokom, pripravil návrh riešenia výskumných grantov, no školstvo ho odmietlo. Čerpanie napriek tomu nedokázalo výrazne zrýchliť
  • Proti presunu peňazí tesne pred koncom programového obdobia 2014 – 2020 protestuje akademická obec a vysoké školy. Boja sa, že peniaze, na ktoré sa tešili, nakoniec pôjdu na diaľnice.

Čo bude s peniazmi na vedu u Érseka:

  • Viacerí experti pripúšťajú, že pre vládu môže byť presun posledná možnosť, ako eurofondy zachrániť
  • Zároveň Érsek intenzívne pripravuje svoje projekty, a nemá na ne dosť peňazí
  • Lubyová tvrdí, že projekty na výskum a inovácie sú pripravené a čerpanie vraj majú v rukách univerzity, vedci a podnikatelia
  • O časti prostriedkov rozhoduje aj ministerstvo hospodárstva a ani s nimi nie je taký problém, ako so školstvom a vedou, takže je možné, že sa viac peňazí ujde aj podnikom na modernizáciu

3. Prečo predĺženie bankového odvodu nie je v poriadku

Koaličná rada tento týždeň rozhodla, že banky majú platiť špeciálny bankový odvod dlhšie, ako bolo dohodnuté, teda aj po roku 2020.

Centrálna banka už predtým v analýze varovala, že situácia bánk je krehká a v prípade krízy môže horšie splácanie úverov ohroziť celý bankový sektor.

Slovenská banková asociácia upozorňuje, že v roku 2021 vstúpi do platnosti aj európsky bankový balíček, ktorý sprísňuje požiadavky na kapitálovú primeranosť. Ak banky budú musieť platiť zároveň aj slovenský bankový odvod, najmä menšie sa môžu dostať do problémov.

Príbeh jedného nefér odvodu: 

  • Odvod zaviedla vláda Ivety Radičovej v roku 2011. Mal zabezpečiť, aby bankový sektor bol preventívne pripravený na náklady budúcich finančných kríz. Peniaze sa mali časom presunúť do tzv. rezolučného fondu, ktorý sa začal pripravovať na pôde EÚ.
  • Odvod sa pôvodne počítal z firemných vkladov. Smer ho rozšíril aj na vklady od obyvateľstva.
  • V roku 2012 banky museli zaplatiť aj mimoriadny odvod takmer 50 miliónov eur, ktorý sa použil na doplnenie zdrojov za zlé úvery štátnej Eximbanky.
  • Sadzba bankového odvodu sa mala postupne znižovať z 0,4 % na 0,1 % vkladov ročne a odvod sa mal vyzbieraním zhruba miliardy eur skončiť.
  • V roku 2015 vláda Smeru peniaze z fondu použila aj na vyplatenie veriteľov Váhostavu.
  • O rok neskôr Smer pôvodne klesajúce sadzby zamrazil na úrovni 0,2 % vkladov.
  • Podľa ministerstva financií je aktuálne na účte štátnych finančných aktív 1,066 miliardy eur, štát si nimi vylepšuje štatistiky verejných financií.
  • A banky okrem bankového odvodu nakoniec platia aj do rezolučného fondu EÚ, doteraz doň odviedli 110 miliónov eur.

4. Rozšírenie dovoleniek vnáša do zákonov a rozpočtu zmätok

Päťtýždňovú dovolenku budú mať od začiatku budúceho roka popri zamestnancoch nad 33 rokov aj mladší rodičia, ktorí sa trvalo starajú o dieťa.

Ďalší návrh SNS zafixoval 8-týždňovú dovolenku aj pre vysokoškolských učiteľov a vedcov v štátnych školách a inštitúciách.

Prečo sa z dovoleniek nie všetci tešia: 

  • rozšírenie dovolenky pre rodičov je potrebné opatrenie, problémy rodičov,

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie