Denník N

Logo Odkaz MMŠOdkaz MMŠ: O názoroch obyvateľov strednej a východnej Európy na demokraciu po 30 rokoch od pádu komunizmu

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Dobrou správou však je, že obyvatelia tohto regiónu sú optimistickejší pri pohľade na budúcnosť než obyvatelia Západu.

Po 30 rokoch od pádu komunizmu v strednej a vo východnej Európe len relatívne málo ľudí smúti za minulým režimom, píše centrum pre výskum verejnej mienky Pew Research Center. To je dobrá správa, ale výskum prináša viacero zaujímavých poznatkov o nálade v rôznych štátoch vrátane Slovenska.

Väčšina postkomunistických spoločností si osvojila demokraciu a trhovú ekonomiku, vysoké percento spokojnosti ukazujú Poliaci (85 percent) a v princípe aj Slováci (vyše 70), horšie sú na tom Bulhari (menej než 60), Ukrajinci sú rozdelení na polovicu a len 43 percent Rusov súhlasí s politickou pluralitou a 38 percent s trhovou ekonomikou. V prípade Ruska prudko klesla podpora demokracie od posledného zberu dát v roku 2009, mierne klesli aj Maďari, Litovčania a Ukrajinci.

Spokojnosť s kapitalizmom je často úmerná úspešnosti jednotlivých národov a ich životnej úrovne, vedú Poliaci a Česi, prekvapujúce je, že len niečo vyše 40 percent Slovákov si myslí, že sa máme lepšie ako za komunizmu, zhruba tretina si myslí opak. Naopak, nie je prekvapením, že nadpolovičná väčšina Rusov, Ukrajincov a Bulharov tvrdí, že za komunizmu sa mali lepšie.

Väčšina obyvateľov východnej a strednej Európy sa zhodne na tom, že najväčší úžitok z demokracie a kapitalizmu majú politici a podnikatelia, oveľa menej ľudí si to myslí o spoločnosti ako celku.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Odkaz MMŠOdkaz MMŠ

Komentáre

Teraz najčítanejšie