Denník N

Ekonomický newsfilter: Už tretí rok hospodárime horšie ako Gréci

Komplexné IT riešenia. Kompletne od VNETu. Poďme robiť biznis spolu v časoch ktoré sa menia

Dobrý deň, Ekonomický newsfilter je aj dnes stručný – 827 slov, 4 minúty čítania. Pripravil ho Konštantín Čikovský.


Podcasty nájdete na: AppleGoogleSpotifyPodbeanAmazon AlexaRSS

1. Máme podpriemerný dlh, inak je všetko zle

Hospodárenie slovenskej vlády sa v porovnaní s väčšinou krajín EÚ a eurozóny zhoršuje, nie zlepšuje. Ukazujú to oficiálne údaje Eurostatu o hospodárení v minulom roku.

Zdroj – Eurostat

V čom sme horší a v čom sme lepší:

  • V EÚ a eurozóne deficit klesal, na Slovensku stúpal. Priemerný deficit krajín EÚ v roku 2018 klesol o 0,3 % HDP, krajiny eurozóny zlepšili hospodárenie o 0,4 % HDP, Slovensko medziročne zhoršilo hospodárenie o 0,1 % HDP.
  • Slovensko malo vyšší deficit (1,1 % HDP), ako je priemer EÚ (0,7) aj eurozóny (0,5). Až polovica krajín vrátane Nemecka a Česka mala pritom v roku 2018 rozpočtový prebytok.
  • Na Slovensku rovnako ako v priemere EÚ klesal dlh. V EÚ o 1,7 % HDP, v eurozóne o 1,9 %, na Slovensku o 1,9 % HDP. Vysvetlenie je, že hoci bola krajina v deficite, rast ekonomiky bol relatívne vysoký a pomer dlhu k veľkosti ekonomiky sa tak zlepšil.
  • Slovensko patrí k menej zadlženým európskym krajinám. Slovenský dlh bol podľa Eurostatu na konci roka 2018 tesne pod 50 %, priemer EÚ aj eurozóny je nad 80 percent výkonu miestnej ekonomiky.

Eurostat zhoršoval čísla len Slovensku a Maďarsku: Oficiálna správa Eurostatu spomína dve krajiny, ktorým musela jemne upraviť údaje o deficite aj o dlhu, lebo národné štatistiky skutočnosť prikrášľovali. V Maďarsku šlo o vykazovanie ropných rezerv, na Slovensku o bežné prevádzkové výdavky.

Na zapamätanie – máme relatívne malý štát: Verejné výdavky Slovenska (41,8 % HDP) sú stále nižšie ako priemer v EÚ (45,8 %) aj v eurozóne (47 %).

Na zapamätanie (2) – porovnanie s Gréckom: Grécko má už tretí rok prebytkový rozpočet. Slovensko nemalo prebytkový rozpočet nikdy v histórii.

Zdroj: Eurostat

2. Desať dní do brexitu (možno)

Odchod Veľkej Británie z Európskej únie bez dohody je naďalej málo pravdepodobný. Ostatné je nejasné.

Čo nové s brexitom: 

  • Minulotýždňová kompromisná dohoda medzi EÚ a Britániou zatiaľ neprešla britským parlamentom a nie je jasné, či niekedy prejde.
  • EÚ v pondelok preventívne oznámila, že ak sa to nepodarí, bude súhlasiť s ďalším odložením brexitu, tentoraz (zrejme) do februára 2020.
  • Europarlament oznámil, že sa bude dohodou zaoberať až v momente, keď ju schvália britskí poslanci.  

Ak už ničomu nerozumiete, verte trhom: Kurz britskej libry voči americkému doláru v pondelok prvýkrát za päť mesiacov prekonal hranicu 1,30 USD. Dôvodom bola nateraz malá pravdepodobnosť, že ešte môže dôjsť k najhoršiemu – k brexitu bez dohody.


3. cenazamestnanca.sk tvrdí, že tisíceurový pracovník stojí vyše 1600 eur

Kalkulačka na webe cenazamestnanca.sk, ktorý je sponzorovaný zamestnávateľskými zväzmi, odvčera novým spôsobom ukazuje, koľko je kompletná cena zamestnanca pre jeho firmu.

Ide o unikátny výpočet, ktorý do nákladov podniku zahŕňa nielen čistú mzdu zamestnanca, všetky dane a odvody a všetky ostatné povinné benefity, ale napríklad aj to, že zamestnanec má nárok na dovolenku a voľno vo sviatky, a to, že keď je chorý, nepracuje.

Prečo to je dôležité: Výpočet zavádza nový pojem „cena zamestnanca“, ktorým chcú zamestnávatelia ukázať, že ich náklady na ľudí sú ešte vyššie ako to, čo sa bežne nazýva superhrubá mzda.

Príklad na pochopenie rozdielu: Pri tisíceurovom hrubom zmluvnom plate uzatvorenom

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Iné podcasty Denníka N

Ekonomika

Teraz najčítanejšie