Denník N

Parlamentní flákači: mlčia, nemajú nápady a nechodia do práce

Hlavné hviezdy rebríčka (zľava hore v smere hodinových ručičiek): Michal Lukša, Viera Mazúrová, Elemér Jakab, Dušan Muňko, Ladislav Andreánsky a Mikuláš Krajkovič. Všetci okrem Jakaba sú zo Smeru, Jakab je z Mosta-Híd. Foto – TASR
Hlavné hviezdy rebríčka (zľava hore v smere hodinových ručičiek): Michal Lukša, Viera Mazúrová, Elemér Jakab, Dušan Muňko, Ladislav Andreánsky a Mikuláš Krajkovič. Všetci okrem Jakaba sú zo Smeru, Jakab je z Mosta-Híd. Foto – TASR

Zostavili sme rebríčky poslancov, ktorí takmer nevystupujú na schôdzach parlamentu, nenavrhujú zákony a patria medzi najväčších absentérov. Suverénne vedie Smer a medzi jeho poslancami Michal Lukša. Zoznámte sa.

Je zo Sniny a málokto pozná jeho meno. Poslanec Smeru Michal Lukša bol poslancom v rokoch 2006 až 2010 a do parlamentu ho opäť zvolili aj v roku 2012. Za takmer tri a pol roka odvtedy nepredložil žiaden návrh zákona a ani pozmeňujúci alebo doplňujúci návrh.

Takých poslancov je v celom parlamente iba päť. Lukša sa dostal aj do iného rebríčka, ktorý tiež vedie. S jedinou výnimkou ani neprehovoril v pléne. Väčšina poslancov pritom od svojho zvolenia otvorila ústa najmenej niekoľko desiatok krát.

Poslanec Smeru Lukša mal, naopak, na pomery Národnej rady vzornú dochádzku, zo 4900 hlasovaní chýbal len na 115.

 Video: Našli sme najzbytočnejšieho poslanca. Je zo Smeru a takmer nič nerobí
Autor: Martina Pažitková

Jedno slovo za 408 eur

Jediné jeho vystúpenie v pléne nastalo 10. februára tohto roku. Prečítal spoločnú správu výborov k zameraniu slovenskej zahraničnej politiky. Išlo dohromady o 186 slov.

Keďže Lukša bez paušálnych náhrad zarobil v parlamente za toto volebné obdobie okolo 75-tisíc eur, jedno jeho slovo malo hodnotu približne 408 eur. Z poslancovho majetkového priznania však nie je jasné, či v hrubom, alebo po zdanení.

Poslanec Smeru Michal Lukša s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom. Foto – michalluksa.sk

Denník N sa Lukšu pokúšal spýtať, prečo v parlamente sedí a nič nehovorí ani nepredkladá. Najprv nám povedal, že niečo k tomu povie. Potom odbíjal, že ešte nie, neskôr si pred redaktormi ťukal do mobilu, potom telefonoval alebo sa tváril, že telefonuje, a nakoniec s telefónom pri uchu odkráčal do sály. Poslancovo ostýchanie trvalo asi 15 minút.

Top nehovoriacich poslancov:

1. Michal Lukša, Smer – prehovoril 1×;
2. Viera Mazúrová, Smer – 3×;
3. Elemér Jakab, Most-Híd – 7×;
4. Vladimír Faič, Smer – 8×;
5. Ivan Varga, Smer – 9×;
6.-7. Štefan Gašparovič, Smer – 10×;
6.-7. Iveta Lišková, Smer – 10×;
8. Viliam Holeva, Smer – 11×;
9.-11. Peter Náhlik, Smer – 12×;
9.-11. Peter Gaži, Smer – 12×;
9.-11. Ľubomír Želiezka, Smer – 12×.

Dvojkou v rebríčku mlčiacich poslancov je Viera Mazúrová zo Smeru. Za celé volebné obdobie prehovorila v pléne trikrát.

Raz uviedla za výbor spoločnú správu k návrhu zákona, druhýkrát za výbor uviedla zákon a tretíkrát povedala: „Ďakujem pekne. Ďakujem pekne, pán predseda, za odpoveď.“

Nerozpráva ani doma, veď je ženatý

Jediným poslancom z opozície, ktorý sa dostal medzi top nehovoriacich poslancov, je Elemér Jakab z Mosta-Híd.

Podľa webu Národnej rady sa od roku 2012 ozval v pléne len sedemkrát. Išlo väčšinou o povinné jazdy – prehovoril z poverenia výboru, v ktorom je členom. Raz povedal: „Pán predseda, ja do rozpravy som toto…“

Jakab však hovorí, že podáva návrhy zákonov, čo je pravda. „Možno, že je to aj povahou,“ povedal o tom, prečo skoro vôbec nehovorí. „Som ženatý, takže som zvyknutý doma, že málo rozprávam.“

Medzi nehovoriacich poslancov sa dostal aj šéf premiérovho poradného zboru Vladimír Faič. S Denníkom N nechcel hovoriť a plynulo odkráčal dole parlamentným schodiskom.

Vladimíra Faiča (vpredu vpravo) často vidno s premiérom, je šéfom jeho poradcov. V parlamente ho veľmi nepočuť. Foto – TASR

O mlčaní v práci nechcela hovoriť ani jeho stranícka kolegyňa Iveta Lišková, ktorá sa pred kamerou so slovami „tak ste si to pozreli“ schovala v poslaneckom salóniku.

Piati nenavrhli zákon ani pozmeňovák

Poslancov, ktorí za viac ako tri roky nepredložili žiaden návrh zákona ani pozmeňovací návrh, je iba päť.

Top poslanci bez návrhu:
(nepredložili ani jeden návrh zákona, pozmeňujúci návrh ani doplňujúci návrh)

Ladislav Andreánsky, Smer;
Ľuboš Blaha, Smer;
Mikuláš Krajkovič, Smer;
Michal Lukša, Smer;
Dušan Muňko, Smer.

Nič nenavrhli poslanci Smeru Ladislav Andreánsky, Ľuboš Blaha, Mikuláš Krajkovič, Dušan Muňko a Michal Lukša.

Záznam v štatistikách parlamentného archívu nemajú, hoci viaceré návrhy podávajú veľké skupiny poslancov, napríklad aj dvadsiatich. A podpis pod zákonom teda ešte neznamená, že na ňom poslanec naozaj pracoval.

Blaha je pritom jedným z najznámejších poslancov Smeru, veľmi často vystupuje a komentuje parlamentné dianie. „Som predsedom európskeho výboru a členom zahraničného výboru a medzinárodná politika nie je o legislatívnej činnosti,“ vysvetľuje Blaha, prečo nenavrhuje zákony.

Podpora vlády stačí

Smerácky poslanec Krajkovič sa na rozdiel od Blahu dostal aj do dvadsiatky najmĺkvejších poslancov. „Pred troma rokmi som hlasoval za programové vyhlásenie vlády, čiže ja som hlasoval za vládne návrhy zákonov, pretože som hlasoval za programové uznesenie vlády,“ hovorí Krajkovič o svojej práci. „Čiže ako vládny poslanec – v súlade s tým som podporoval vládne zákony. A podpora vlády a práca v regióne podľa vás nie je robota?“ pýtal sa. „Ja si myslím, že je to robota,“ odpovedal si hneď.

Mikuláš Krajkovič. Foto – TASR

Podpredseda parlamentu a klubu Smeru Miroslav Číž vraví, že ich poslanci sú aktívni. „Aktivitu poslancov vyhodnocujeme, lebo ju potrebujeme vedieť. Ale nemyslím si, že takéto kvantifikačné kritériá by mali niečo ukazovať.“

Iné je to podľa Číža v prípade nezaradených poslancov, ktorí vraj mandát využívajú len na zviditeľňovanie sa. „Tento syndróm u nás neplatí a, naopak, ja osobne nie som prívržencom predkladania (poslaneckých) návrhov zákonov. To sú návrhy, ktoré neprejdú riadnym pripomienkovým konaním.“

Najviac chýbal Frešo

Asi najmenej o aktivite poslancov povie rebríček absentérov. V prvej desiatke sú výhradne opoziční poslanci. Väčšina z nich však zároveň patrí k najaktívnejším poslancom.

Top absentéri:
(najviac absencií na 4900 hlasovaniach)

1. Pavol Frešo, SDKÚ – 1882;
2. Jozef Mihál, SaS – 1686;
3. Mikuláš Dzurinda, nezaradený – 1538;
4. Mária Ritomská, nezaradená – 1536;
5. Magdaléna Vášáryová, nezaradená – 1407;
6. Rudolf Chmel, Most-Híd –1355;
7. Ján Hudacký, KDH – 1340;
8. Juraj Miškov, Skok – 1328;
9. Miroslav Beblavý, Sieť – 1312;
10. Martin Fedor, Sieť – 1282.

Jasným víťazom je predseda SDKÚ Pavol Frešo, ktorý je zároveň bratislavským županom. Chýbal na 1882 z 4900 hlasovaní. Vedeniu parlamentu poslal už viac ako 50 ospravedlneniek z rôznych dôvodov – od „iných“ cez pracovné až po zdravotné či rodinné. V počte príspevkov do parlamentných debát sa pritom Frešo blíži k dvom stovkám a spolupracoval na 28 návrhoch zákonov.

„Každú jednu z nich mám ospravedlnenú,“ hovorí o absenciách Frešo. „Mal som inú prácu, ktorú som vždy doložil, boli tam aj rodinné dôvody.“

Za Frešom nasleduje Jozef Mihál z SaS, ktorý tiež patrí k aktívnym poslancom, a Mikuláš Dzurinda, ktorý je činný aj v zahraničnej politike a robí poradcu ukrajinskému prezidentovi Petrovi Porošenkovi.

Slovensko

Teraz najčítanejšie