Denník N

Logo Odkaz MMŠOdkaz MMŠ: O tragédii Kurdov a zlyhaní Ameriky podľa francúzskeho filozofa Bernarda-Henriho Lévyho

Slovo Ameriky sa stalo bezcenným a potrvá dlho, kým opäť nejakú hodnotu získa.

Francúzsky filozof Bernard-Henri Lévy je intelektuálnou celebritou svetového formátu, ale okrem toho je aj autorom vynikajúcich kníh o Amerike alebo o Jeanovi-Paulovi Sartrovi, ktoré boli preložené aj do češtiny. Jeho záber je široký – tento rok vydal knihu The Empire and the Five Kings (Ríša a päť kráľov), v ktorej predpovedal to, čo sa práve dnes deje: že Amerika sa vzdá svojho vplyvu na Blízkom východe a prenechá región Rusku, Číne, Turecku, Iránu a Saudskoarabom, ktorí podporujú radikálny islam.

Denník Guardian s ním aj preto hovoril o súčasnom vývoji a BHL si nedáva servítky pred ústa. „Je to hrozný podvod na demokracii, nočná mora pre Kurdov a toto všetko sa dalo predpovedať“ vzhľadom na egoistickú politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Trump obhajoval svoje rozhodnutie stiahnuť amerických vojakov zo Sýrie a uvoľniť tak ruky Turecku, ktoré okamžite zaútočilo na územie ovládané Kurdmi, tým, že Kurdi nebojovali s Američanmi v druhej svetovej vojne a že nekupujú americké výrobky, inými slovami, že ich Amerika nepotrebuje. „Nemôžem uveriť, že (Trump) hrá so svojimi kartami tak otvorene a tak obscénne,“ hovorí BHL.

Trumpovo rozhodnutie ponechať Kurdov napospas osudu a tureckej okupácii kritizujú dokonca aj

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Odkaz MMŠOdkaz MMŠ

Martin M. Šimečka každý pracovný deň vyberá zaujímavý text zo svetových médií a vysvetľuje, čo je na ňom fascinujúce.

Komentáre

Teraz najčítanejšie