Denník N

Tréner z Extrémnych premien: Že sa za tlstého budú hanbiť deti? Mimo kamier by som bol tvrdší

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Účinkujúci v programe Extrémne premeny cvičia celý rok aj niekoľko hodín denne, no do zostrihanej relácie sa nedostane ich tréning v reálnej podobe. Viac ako strava či aeróbne cvičenia, napríklad chôdza, sa zdôrazňujú silové cvičenia. Aj tie sú súčasťou prípravy, ale nie až v takej miere, ako sú napokon vykreslené.

„Formát nás najviac obmedzuje pri edukatívnosti, no snažíme sa účinkujúcich aj divákov naučiť najviac, ako sa v rámci možností dá,“ hovorí tréner Maroš Molnár, ktorý je tvárou projektu.

Koncept vymyslel a v USA aj moderuje Chris Powell, Markíza si naň odkúpila licenciu. Molnár však nemá rád, keď ho nazývajú „slovenský Chris Powell“: „Nedá sa nás stotožňovať.“

V rozhovore hovorí aj:

  • prečo ľudia extrémne priberú,
  • podľa čoho si vyberajú účinkujúcich,
  • či je dôležitejšia strava, motivácia alebo cvičenie,
  • ktoré cviky sú pre extrémne obéznych najlepšie.

Čo ste si mysleli o obéznych ľuďoch a čo vám ukázala realita v Extrémnych premenách?

Nezapodieval som sa nimi, pretože som sa venoval vrcholovým športovcom a zopár amatérskym športovcom s požiadavkami, skoro ako keby šport robili profesionálne.

A keď ste niekoho takého videli na ulici?

Neriešil som ho. Nikdy som neposudzoval, že je niekto tlstý, lebo som nevedel, či si to spôsobil svojou lenivosťou alebo za to môže jeho zdravotný stav.

Už s nimi však pracujete niekoľko rokov, čo je teda na vine?

V prvom rade slabá pevná vôľa, lenivosť. U niektorých aj psychika – sú zablokovaní a nesú si niečo z detstva. Nikdy to nie je len o jednom dôvode, ide o súhru psychiky, rodinného zázemia, lenivosti, práce či pohodlnosti.

Ako môže mať morbídna obezita u dospelého pôvod v detstve?

Dieťa mohlo mať odmalička jemnú nadváhu a v škole ho mohli šikanovať. Spolužiaci ho tak zablokovali, že sa s tým zmieril a povedal si, že je trochu tučný, no tak čo. Pred okolitým svetom sa začal chrániť práve obezitou, akoby ho tuková vrstva chránila pred všetkým ostatným.

Čiže takýto človek sa nezaprie a nepovie si, že s tým teda niečo spraví… 

Je to málo pravdepodobné, ľudia sa po takejto skúsenosti väčšinou uzavrú do seba. Hlavne, ak to rodič nezachytí a nezačne s tým pracovať.

Majú obézni obéznych rodičov?

Nie vždy som sa stretol s rodičmi, ale máloktorý z nich mal veľkú nadváhu. Obezita nebola niečo, čo by ľudia odkukali od rodičov, dôvodom bola ich pohodlnosť.

Podľa čoho ste vyberali ľudí do Extrémnych premien? Pri americkej verzii s Chrisom Powellom som mal pocit, že ide o osobný príbeh jednotlivcov viac ako u nás.

Aj u nás išlo o príbeh, príčina obezity je vždy niekde inde. Niekto má príbeh, iný nie, ale hľadajú sa ľudia, ktorí

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Človek, Šport a pohyb, Zdravie

Teraz najčítanejšie