Denník N

Poskladáme slovenské lego?

Po šiestich rokoch sa zástupcovia vyše 150 mimovládok opäť stretli na veľkej celoštátnej konferencii občianskych organizácií. 

Valeria Schulczová a Roman Olekšák vedia nielen tvoriť silné divadlo a televízne scenáre, ale dokážu aj o symptómoch rakoviny v spoločnosti hovoriť pútavým jazykom humanistických vzdelancov. V seriáli Za sklom vysielanom v TV Joj zobrazujú krajinu, „ktorá sa topí v korupcii, nemá žiadne ideály ani víziu“. V rozhovore o tomto seriáli v Denníku N odznela aj trpká diagnóza: „Tento štát je rozobraný na súčiastky v každej oblasti.“

Myslel som na to počas podujatia, ktoré sa konalo v rovnakom čase, ako vyšiel rozhovor. Po šiestich rokoch sa zástupcovia vyše 150 mimovládok opäť stretli na veľkej celoštátnej konferencii občianskych organizácií.

Pavol Demeš, jeden z účastníkov pamätnej prvej konferencie v Stupave v roku 1991, ktorý sa neskôr v čase Mečiarovho útoku proti slobodnému združovaniu v rokoch 1994 – 1998 stal hovorcom voleného Grémia tretieho sektora, pripravil pre konferenciu publikáciu a výstavu o „genetickom kóde slovenskej občianskej spoločnosti“. Za každou z vyše sto tvárí na fotografiách stoja príbehy ľudí, ktorí slovenské zaklínadlo „nedá sa“ odkliali a premenili na konkrétne činy.

Laura Dittel z Karpatskej nadácie opísala situáciu na lokálnej úrovni, kde sa „začína zápas o charakter štátu“. O svoje skúsenosti sa podelili Marcel Zajac, predseda občianskej komory pri Rade vlády pre mimovládne neziskové organizácie, Boris Strečanský, Dušan Ondrušek a Ján Orlovský, ale aj Martin Giertl, súčasný splnomocnenec vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti, a Filip Vagač, jeho predchodca vymenovaný za vlády Ivety Radičovej. Podali plastické svedectvo o tom, ako 60-tisíc aktívnych organizácií spolu s desaťtisícmi dobrovoľníkov napriek všetkým prekážkam pomáha státisícom ľudí zlepšiť kvalitu ich životov. Katarína Batková z Rady mládeže Slovenska uviedla výskum zo septembra 2019, podľa ktorého mimovládkam dôveruje väčšina ľudí na Slovensku.

Výskum si objednala novozaložená platforma Hlas občianskych organizácií, ktorá vznikla v reakcii na rastúce útoky zo strany rozličných konšpirátorov, ale aj politikov. „Nie sme zahraniční agenti,“ ohradzujú sa občianske organizácie, „sme rodičia, susedia, vnučky, aktivisti aj odborníčky. Staráme sa o svoje okolie, zdravie, prírodu, seniorov, malých alebo chorých. Robíme watchdogovú činnosť, venujeme sa téme právneho štátu a ochrane ľudských práv.“ V otváracom príhovore ich podporila aj prezidentka Zuzana Čaputová: „Chcem jasne deklarovať, že slobodnú občiansku spoločnosť budem chrániť a nikdy nepodporím zmeny, ktoré by ju ohrozovali alebo negatívne menili právny rámec jej fungovania.“

Lucia Szabová z iniciatívy Znepokojené matky reagujúcej na klimatické hrozby vyslovila o vyhliadkach občianskeho sektora pred voľbami mrazivé konštatovanie: „Pohybujeme sa na hrane, medzi veľmi dobrým a veľmi zlým výsledkom.“

Stretnutie mnohým účastníkom dobilo batérie. Ukázalo, že okrem kritických diagnóz ponúkaných umelcami, novinármi, výskumníkmi či niektorými politikmi máme aj obetavých, zapálených a kvalifikovaných občanov, ktorí sú pripravení rozobrané súčiastky štátu poskladať do aspoň trochu lepšie fungujúceho celku.

🗳 Predplatitelia Denníka N, pomôžte prvovoličom zorientovať sa v politike. Do 30. septembra môžu mať prístup k Denníku N zadarmo – stačí s nimi zdieľať stránku Prvevolby.sk.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Komentáre

Teraz najčítanejšie