Organizátori zrušili diskusiu na Ekonomickej univerzite, v ktorej mal byť aj Uhrík z ĽSNS

Aktualizované 15:45 – Organizátori diskusiu zrušili vzhľadom na politizáciu celého podujatia. Ešte predtým svoju účasť odvolali Truban, Kiska aj Hlina. Organizátori sa bránili, že pozvali všetky strany, ktoré sú v prieskumoch nad hranicou zvoliteľnosti. Diskusiu organizujú Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku a Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku.
Organizátori zrušili diskusiu pár hodín po tom, čo svoju účasť začali odvolávať lídri jednotlivých politických strán. Účasť odvolal Michal Truban z PS/Spolu, Andrej Kiska zo strany Za ľudí a aj Alojz Hlina z KDH. Každý z nich tvrdil, že odmieta diskutovať s Milanom Uhríkom ako s predstaviteľom fašistickej strany. Organizátori sa tak debatu rozhodli zrušiť, a to „z dôvodu odlišnej interpretácie jednotlivými aktérmi a celkovej politizácie podujatia“.
Medzi hosťami debaty s názvom Diskusia lídrov: Európske výzvy a programy politických strán na Ekonomickej univerzite v Bratislave mal byť 29. októbra aj podpredseda ĽSNS Milan Uhrík.
Jeho pozvanie vyvolalo pobúrené reakcie a opäť otvorilo debatu o tom, či zástupcov Kotlebovej ĽSNS pozývať do diskusií, najmä teraz pred parlamentnými voľbami. Kotlebovcov volajú napríklad do diskusií v RTVS, Mariana Kotlebu ako prezidentského kandidáta pozvala aj televízia Markíza do relácie Na telo. Denník N s kotlebovcami predvolebné rozhovory nerobí.
Diskutovať na Ekonomickej univerzite mali okrem Uhríka aj zástupcovia ôsmich strán. Mala to byť jedna z prvých predvolebných diskusií, medzi hosťami sú aj premiér Peter Pellegrini zo Smeru, Jaroslav Paška zo SNS, z opozície zasa Andrej Kiska, Richard Sulík, Alojz Hlina a Michal Truban.
Organizátormi diskusie je Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku a Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku. Ekonomická univerzita poskytuje len priestory, ktoré si od nej organizátori iba prenajímajú.

Všetci nad päť percent, mali dilemu
Prečo pozvali aj zástupcu Kotlebovej strany ĽSNS? Organizátori tvrdia, že pozvánky diskutujúcim rozosielali ešte v polovici septembra a rozhodovali sa podľa aktuálnych prieskumov. Pozvali všetky politické strany, ktoré mali viac ako päť percent voličov, boli teda nad hranicou zvoliteľnosti do parlamentu.
„Vzhľadom na to, že ide o predvolebnú diskusiu, zvolili sme postup podobný televíznym diskusiám. Pozývame všetkých, bez výnimky. Nejde o expertné podujatie, ale o politické,“ vysvetľuje Patrik Kováč zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku.
„Uvedomujeme si, že myšlienky, ktoré šíri ĽSNS, nie sú vždy v súlade s demokratickými princípmi.