Denník N

Zlé rozhodnutie Za ľudí proti trojkoalícii

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Andrej Kiska váhal, keď mal byť rozhodný, a je, naopak, rozhodný, keď by mal osvedčiť trpezlivosť.

Dejiny nie sú sumár alternatívnych dojmov a ich interpretácií. Už nikdy nezistíme, či a do akej miery by sa po februári 2020 vyvíjali veci na politickej scéne inak v prípade, že by sa blok PS/Spolu a strana Za ľudí spojili teraz v októbri do jednej silnej a najmä odhodlanej koalície. Po pondelku, päť týždňov pred uzavretím kandidátok nič nenasvedčuje tomu, že trojkoalícia vznikne.

V prvom rade, je to zlé rozhodnutie novej strany Za ľudí. Pretože tým v zárodku pochovala vznik sily, ktorá by ako jediná mala potenciál poraziť vo voľbách Smer.

Inými slovami, tí, ktorí sa na základe septembrového prieskumu agentúry AKO rozhodli takto (Za ľudí), ignorujú to, čo sa nazýva efektom snehovej gule. Ignorujú dôvodný predpoklad, že ak by voliči dostali zreteľný odkaz vymeniť vládu mafie, Kočnerových „našich ľudí“, ktorí ukradli štát, rástli by ako spoločná sila.

Je to zlé rozhodnutie strany, ktorá pritom rastie napriek faktu, že jej líder Kiska po ľahkom zákroku na srdci verejne v poslednom čase príliš nevystupuje, nie je až natoľko aktívny. To je pre Za ľudí isto povzbudzujúce zistenie, dosahujú efekt s pomerne nízkou námahou. Naopak, ak budeme milosrdní, tak povieme, že PS/Spolu stagnujú. A nič zatiaľ nenasvedčuje tomu, že by sa tieto trendy mali otočiť.

Kľúčový argument kiskovcov, ktorý zdôrazňujú, že prieskum AKO ukázal, že 33 percent ich voličov by trojkoalíciu odmietalo, celkom nesedí.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Andrej Kiska

PS/Spolu

Za ľudí

Komentáre

Teraz najčítanejšie