Denník N

Rýchlostný skok: Nová generácia Intel® Core™ ťaží z umelej inteligencie

Čakanie končí. Najnovšia 10. generácia procesorov Intel® Core™ je vonku a s ňou aj nová technológia postavená na strojovom učení. Ide však o výrazný posun aj pre samotných používateľov? Upozornenie: ďalšie čítanie vo vás môže vyvolať túžbu vyhodiť svoj starý notebook.

Nástup inteligentnejších procesorov

Najprv treba férovo priznať, že sa výrazné novinky od jubilejnej 10. generácie tak trocha očakávali. Ich uvedenie na trh budí aj napriek tomu mimoriadnu pozornosť. Jednou z najdôležitejších správ je bezpochyby nástup úplne novej technológie strojového učenia a AI, nazývanej Intel® Deep Learning Boost. Práve z nej totiž nové procesory Intel® Core™ extrémne ťažia. Rýchlostný rozdiel v porovnaní s predchádzajúcimi generáciami postrehne prakticky každý používateľ, či už upravuje fotky, strihá video, modeluje 3D objekty, alebo tvorí rozsiahle kontingenčné tabuľky. Dokonca ani niekoľko náročných aplikácií spustených súčasne nie je vďaka výpomoci umelej inteligencie problémom. A nielen to – 10. generácia prináša aj príjemné prekvapenie pre milovníkov počítačových hier.

Gaming aj na integrovanej grafike

Battlefield 5, Dirt Rally 2.0 alebo Fortnite, a to pokojne v rozlíšení 1 080 p. Čakanie na čas, kedy si plynulo zahráte obľúbené hry aj na integrovaných kartách tenkých a ultraľahkých notebookov, je pravdepodobne u konca. Nové procesory s GPU Intel® Iris® Plus sa totiž môžu pochváliť dvojnásobným výkonom v porovnaní s predchádzajúcimi generáciami. To fakticky znamená dostatok výpočtového výkonu nielen na hranie, ale napríklad aj na strihanie a sledovanie 4K videa, alebo podporu 5K v 60 Hz až na 3 monitoroch. Samozrejme, výkon rastie s vyššou triedou procesora. Ten vôbec najvyšší výkon môžete čakať od GPU Intel® Iris® Plus a označením G4 alebo G7 na konci číselného označenia procesora.

Na surfovanie svetom aj v sieti

Výrazný nárast rýchlosti navyše sprevádza aj technológia Intel® Dynamic Tuning™ 2 a Intel® Gaussian & Neural Accelerator, ktoré zaisťujú vyššiu efektivitu spotreby energie, a teda aj dlhšiu výdrž batérie vášho notebooku. Bez elektriny sa tak zaobídete aj celý deň.

Skvelou správou je aj to, že procesory Intel® Core™ 10. generácie podporujú najnovší štandard Wi-Fi 6 a až 4 porty Thunderbolt™ 3. Vďaka tomu sa môžete tešiť aj na rýchlejšie surfovanie na sieti. Sťahovať a posielať súbory je dokonca možné až 3× rýchlejšie ako predtým.

A ešte jedna dôležitá vec. Nástup nových technológií sa našťastie negatívne nepodpísal na cene. Napokon sa o tom môžete presvedčiť sami. Notebooky vybavené procesormi Intel® Core™ 10. generácie ponúka už teraz napríklad e-shop Alza.sk.

Technológie, Veda

Teraz najčítanejšie